| moonlight2134 a întrebat:

Daca am permis categoria B, pot sa conduc si motocicleta? Sau trebuie sa am permis neaparat si la motocicleta ca sa o pot conduce?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti. Conform art. 30 din Regulamentul de aplicare a OUG 195/2002(Codul rutier), pentru motocicleta iti trebuie permis de categoria A. Numai bine!

| Furnicutza a răspuns:

Depinde cati cm3 are. E motocicleta sau scuter? Daca e motocicleta si nu depaseste 125cm3 iti trebuie subcategoria A1. Dar din cate stiu, daca ai B poti conduce acestea. Ce e peste 125 cm3 iti trebuie A.

| SmRpT a răspuns:

Nu poti conduce motociclete daca ai permis categoria B, iti trebuie A!

| John90 a răspuns:

Cu permis cat B poti conduce mopede de maxim 49cc ce ii peste 49 ai nevoie de categoria A