| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU, am o noua intrebare legata de crearea unei firme, intrebarea este: "As putea sa fiu angajat la o companie IT si sa fiu in acelasi timp administrator la firma mea de IT?". Problema este ca eu am clienti care ar dori sa colaboreze cu mine prin intermediul firmei mele, dar in acelasi timp eu imi castig painea cum s-ar spune si ca angajat, s-ar putea sa fie un conflict de interese daca ar afla compania mea sau cum as putea proceda mai exact?". Multumesc si astept sfaturi!

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Raspunsul corect si sigur depinde de prevederile contractului individual de munca pe care il ai cu firma la care esti angajat, respectiv daca acesta contine sau nu clauze de neconcurenta sau conflict de interese.
Asa fiind studiaza acest contract si o sa afli raspunsul la intrebarea ta.

| Andrei007007 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Pai uite, in contract este specificat faptul ca nu trebuie sa ofer sau sa utilizez codul sursa de la aplicatiile pe care le fac (aplicatii pentru telefoanele mobile), insa eu la firma mea creez aplicatii web, nu cred ca ar fi vreo problema, numai daca o sa am contract cu un client in care ar trebui sa fac si aplicatii pentru telefonul/telefoanele mobile.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Andrei007007):

Atata timp cat nu le faci concurenta nu va fi nici o problema, probleme vei avea daca le faci si o sa faci servicii de genul pe care le faci acum si pentru clientii lor. Si fii sigur ca vor afla asta si apoi te vor da in judecata, cerandu-ti multi bani, probabil este trecut si asta in contractul cu ei.

| Andrei007007 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Eu consider ca cat timp nu le utilizez structura si nici limbajul in proiectele mele de la firma dar realizez totusi aplicatii mobile dar cu alte tehnologii nu ar trebui sa apara probleme. Spre exemplu, la compania unde lucrez, utilizez limbajul Swift dar la firma mea utilizez limbajul Java pe partea Web care sunt total diferite, deci dupa cum spuneam, nu ar trebui sa apara probleme, ma gandesc, acum nu stiu ce sa zic, de asta am si intrebat aici.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Atat timp cat nu lucrezi cu clienti comuni si nu folosesti resursele companiei la care lucrezi nu vad sa fie vreo problema

| Andrei007007 a răspuns (pentru suntserios):

Singura problema care o vad eu aici este ca la compania unde lucrez, eu fac doar aplicatii mobile, iar la firma mea fac orice, daca as avea clienti care ar dori sa le fac aplicatii mobile iti dai seama ca nu i-as refuza, de aici si intrebarea mea, poate daca ar afla ce-i de la companie in legatura cu asta as avea probleme sau?

| dinaprilie a răspuns:

E undeva ca nici nu stiu cum. Cumva am avut si eu o speta de genul, alt domeniu. Desi aveam semnat contract de neconcurenta clauzele, in general, care prevad asemenea lucruri sunt greu trecute/intelese in eventualitatea unei instante de catre judecator. De obicei fara un fel de "cezi cazul cutare" ce invoca astfel de clauze nu prea are castig de cauza. Concluzie: risca si poate vei castiga.