| vreaumult a întrebat:

am o problema deci stateam in banca si scriam tema la romana cand vine un tigan sa ma bata pentru ca nu ma suporta asa a zis el si mi-a dat un pumn si am cazut cu capu de catedra eu sunt linistit dar cand sunt lovit imi vine sa plang chiar daca sunt maricel sunt clasa 7 si eu cand plang dau in toate partile asa ca el era a 11 de la un liceu si l-am batut rau de tot nu credeam cal pot bate dar eram nervos era mai mare de 3 ori decat mine asa ca i-am dat un pumn dupa care a mai sarit un prieten de al lui si m-a dat cu capu dee ghiveci mi-a cazut ghiveciul in cap si atunci a fost cel mai rau am luat ghiveciu si i-am dat in fata si dupa a vrut sa de celalat in mine dar m-am ferit dandu-i un pumn in gura in final i-am batut rau dar unuia i-am spart buza si i-am invinetit ochiul pot pati ceva cu politia? adica el a venit la mine in clasa unde am fost atacat si apoi am atacat raspundeti repede.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca lucrurile s-au intamplat asa nu o sa patesti nimic, a fost clar legitima aparare si nu raspunzi penal.
Oricum, daca ai sub 14 ani nu raspunzi penal chiar daca n-ar fi fost legitima aparare iar intre 14-16 ani numai daca se constata ca ai avut discernamant si atunci s-ar lua doar o masura educativa neprivativa de libertate.
Ar fi fost bine sa mergi si sa scoti un certificat medico-legal si sa le faci plangere penala pentru lovire sau alte violente.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

In primul rand ca esti minor. Politia nu are voie sa se apropie de tine fara prezenta unui tutore. Iar daca tu ai batut 2 la tine in clasa orice idiot (chiar si politaiul care este uneori cea mai prosta fiinta din lume) isi poate da seama ca nu tu i-ai provocat ci ei pe tine.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| jamal000 a răspuns:

In cel mai rau caz politia te poate amenda sau iti poate da un avertisment, nimic mai mult, sigur asta doar in cazul in care e depusa plangere.

| Ioscaa1 a răspuns:

Atata timp cat ai martori ca ei au venit la tine sa te bata fara motiv nu patesti nimic.Un prieten de al meu a patit exact la fel statea in banca si un coleg i-a dat un pumn in fata.sau batut etc si cel care i-a dat un pumn in gura ia platit celuilalt vreo 40 de milioane. Certificat medico-legal.gandestete bine.Inainte sa fai un bine te gandesti de 10 ori daca sa-l faci dar ca sa faci un rau nu te gandesti de loc inainte.

| Decebalul a răspuns:

Nu cred ca poti avea probleme cu politia, decat daca parintii lor rdepun plangere. Dar, oricum, s-ar putea sa ai probleme la scoala. (nota scazuta la purtare ) Si poate pe viitor ei te vor prinde in afara scolii si...

| TimariuLuisa a răspuns:

Nu ma prea pricep la chestiile astea dar suna a legitima aparare. In orice caz, nu trebuia sa reactionezi chiar asa, dar daca nu ii bateai tu, te bateau ei. Nu stiu exact, dar nu cred ca ti se poate intampla mare lucru...

| cfrtriaj a răspuns:

Ai grija sa nu vina tiganu' cu satra sa se razbune