| XDestroyX a întrebat:

Am un prieten care ieri s-a batut cu un baiat si i-a spart arcada tipului. Spre seara l-a sunat tata victimei si i-a zis ca merge la medicul legist si la politie. Poate sa ii faca ceva? Nu au fost martori, si amandoi sunt minori.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru o arcada sparta va lua maxim o amenda. Daca nu au antecedente pot scapa doar cu o mustrare, nu intra nimeni la scoala de corectie pentru o arcada sparta, dubiosilor.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui varsta faptuitorului. Spune-o si o sa-ti dau un raspuns concret.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Depinde de multe.
În primul rând, vârsta prietenul tău și vârsta victimei.
În al doilea rând, depinde de contextul în care s-a desfășurat bătaia. Dacă ăla cu arcada spartă a inițiat actul de violență (și poate demonstra ata) - atunci ăla are motive să se teamă.
În al treilea rând, depinde foarte mult de concluziile scrise pe certificatul IML (care vor contribui la încadrarea juridică).

Eeehaa... e-un pomelnic lung de scris.
Mai dă niște detalii.

| Dany3103 a răspuns:

Daca are varsta intre 14 si 16 ani raspunde penal numai daca se dovedeste ca a savarsit fapta cu discernamant, daca are sub 14 nu raspunde penal iar daca a implinit varsta de 16 raspunde penal potrivit legii. Bafta! happy

| Messi120 a răspuns:

Cred ca ii da amenda.Nimic mai mult

| Ca_Altii_Mai_1979 a răspuns:

Da! Il poate trimite la Scoala De corectie sau sa il puna sa plateasca daune!

| rateu a răspuns:

Depinde

| Street22 a răspuns:

Ii da o amenda, doar atatbig grin