| ster0id a întrebat:

Salut TPU, as dori sa aflu ce lucruri sunt necesare pentru vanzarea unui apartment si ce cheltuieli voi suporta

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Vanzatorul plateste costul extrasului de Carte funciara pentru autentificare si impozit pe suma obtinuta din vanzare, conform Codului fiscal, citez:
"ART. 111. Definirea venitului din transferul proprietăţilor imobiliare din patrimoniul personal
  (1) La transferul dreptului de proprietate şi al dezmembrămintelor acestuia, prin acte juridice între vii asupra construcţiilor de orice fel şi a terenurilor aferente acestora, precum şi asupra terenurilor de orice fel fără construcţii, contribuabilii datorează un impozit care se calculează la valoarea tranzacţiei prin aplicarea următoarelor cote:
  a) 3% pentru construcţiile de orice fel şi terenurile aferente acestora, precum şi asupra terenurilor de orice fel fără construcţii, deţinute o perioadă de până la 3 ani inclusiv;
  b) 1% pentru imobilele descrise la lit. a), deţinute o perioadă mai mare de 3 ani."
Dupa ce te intelegi cu cumparatorul mergeti la un notar public si acesta iti va spune de ce acte aveti nevoie, cat te costa pe tine si cumparator in functie de pretul vanzarii sau a grilei notariale daca suma indicata de voi este mai mica si veti stabili o data pentru incheierea contractului de vanzare-cumparare.