| ZeUs13 a întrebat:

Salut TPU! As dori să știu dacă am fost angajat pe un post administrativ la un spital de stat de o luna de zile, daca îmi dau demisia sunt obligat să rămân în preaviz? Am văzut că se specifica că primele 90 de zile sunt de proba. Mulțumesc!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In perioada de proba iti poti da demisia cu o simpla notificare, chiar fara a o motiva si nu esti obligat sa respecti perioada de preaviz, conform Codului muncii, citez:
„ART.31.
(1) Pentru verificarea aptitudinilor salariatului, la încheierea contractului individual de muncă se poate stabili o perioadă de probă de cel mult 90 de zile calendaristice pentru funcţiile de execuţie şi de cel mult 120 de zile calendaristice pentru funcţiile de conducere.
(3)Pe durata sau la sfârşitul perioadei de probă, contractul individual de muncă poate înceta exclusiv printr-o notificare scrisă, fără preaviz, la iniţiativa oricăreia dintre părţi, fără a fi necesară motivarea acesteia."

| Violleta2022 a răspuns:

In perioada de proba, nu exista preaviz.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Teoretic așa e, in primele 90zil poți pleca fără preaviz