| TimonSiPumba a întrebat:

As vrea sa stiu daca poti lua somajul dupa terminarea celor 12 clase. Daca nu ma inscriu in bac mai iau somajul? Sau nu are legatura asta? Trebuie doar sa termin 12 clase?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Trebuie sa fii absolvent a 12 clase, calitate dovedita prin certificatul de absolvire eliberat de catre unitatea scolara la care ai finalizat studiile --- atat si nimic mai mult!
Va trebui sa ai grije ca, inscrierea in evidentele AJOFM-ului, se poate face in termen de 60 de zile de la data absolvirii --- daca nu respecti termenul legal, nu vei mai primi somajul!

1 răspuns:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Hristos a înviat!

DA, poţi solicita/primi ajutorul de şomaj dacă termini liceul/12 clase!
NU contează dacă promovezi sau nu ( ori dacă participi sau nu la ) examenele de BAC!

Data absolvirii cursurilor/liceului ( în anul şcolar 2014-2015 ) este data de 29 mai 2015.
De la această dată, ai la dispoziţie MAXIM 60 de zile pentru a te prezenta la AJOFM pentru luarea în evidenţă!
Apoi, după alte 60 de zile, TREBUIE să-ţi depui dosarul cu actele pentru ajutorul de şomaj.

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.dolj.anofm.ro/Informare_absolventi.pdf

Toate cele bune.

Sărbători Fericite!
http://i.imgur.com/t0pIB.jpg