| Loadteg a întrebat:

astazi am luat amenda pentru ca mergeam pe mijlocul drumului(ca fiind pieton). Sunt minor, am 16 ani. Amenda este de 50lei, iar daca nu o voi plati in 24h parca se va marii la 100lei. Insa intrebarea este alta: Daca nu voi plati amenda nici in 48h sau cat va fi termenul, aceasta va fi trecuta la taxe si impozite pe numele unuia din parintii mei? Si cand va trebuii sa plateasca taxele si impozitele ii se va cere sa plateasca amenda? Daca va merge un parinte sa scoata orice foaie de la primarie, nu ii va inmana foaia pana nu cand nu plateste amenda? Dau funda. Va rog mult sa ma ajutati

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu stiu cum amenda este de numai 50 de lei, pentru nerespectarea obligatiilor pietonilor amenda este de 2 sau 3 puncte amenda, in prezent de la 185 lei la 292, 50 lei. Daca o platesti in 48 de ore vei plati jumatate din minim, respectiv 97, 50 lei.
Daca nu o platesti va fi trimisa la compartimentul de impozite si taxe al primariei si se va incerca executarea silita. Daca nu o pot executa, din cauza ca n-ai salariu, conturi in banci sau alte vunuri mobile executabile silit, pot sesiza judecatoria pentru transformarea amenzii in ore de munca in folosul comunitatii, pana la 25 de ore.
Sigur ca pot incerca si determinarea parintilor sa plateasca amenda ta, desi nu este legal si acestia n-au obligatia sa-ti plateasca amenda.

| Loadteg explică (pentru Ioandelasal):

Eu fiind pieton, nu am 18 ani, sunt minor. Eram cu inca 4 prieteni si mergeam pe strada si ocupam toata strada. Si ne-a oprit un politist si ne-a amendat cu cate 48, 78 lei de fiecare. Daca nu o platesc in 24h se mareste la 98, . In fine, daca nu am nimic pe numele meu, nici-un bun de unde imi poate lua bani, atunci amenda se va pune pe numele unuia din parinti si se va plati atunci cand mergi sa pltesti taxe si impozite? Sau cand incerci sa scoti o foaie, fisa, ceva de la primarie.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Loadteg):

Locuiesti in Romania sau in alta tara?

| Loadteg explică (pentru Ioandelasal):

Romania

| Ioandelasal a răspuns (pentru Loadteg):

Atunci mai reciteste primul raspuns.
Parintii nu sunt obligati sa plateasca amenzile tale, fiecare trebuie sa-si plateasca amenzile primite.
Si sunt nelamurit cu suma amenzii, nu poate exista o asemenea amenda pentru pietoni. Spune-mi exact ce scrie in procesul verbal de contraventie pe care l-ai primit de la politist, respectiv fapta, actul normativ de care este prevazuta, articolul si punctul si amenda stabilita.

| iSwag a răspuns:

Ce? Nu e bine sa mergi pe mijlocul drumului? Ce? oh... mda.