| xGamerZ212 a întrebat:

Salut TPU,daca am cazier judiciar (furt calificat), ma poate afecta cu ceva la scoala de soferi? Ma gandesc ca nu deoarece nu e in mediul rutier savarsita infractiunea.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai numai pentru furt atunci poti urma scoala de conducere si poti sustine examinarea pentru obtinerea permisului de conducere fara nici o problema.
Conform art.24, alin. (6) din OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(6)Nu are dreptul să se prezinte la examen pentru obţinerea permisului de conducere persoana care a fost condamnată, prin hotărâre judecătorească rămasă definitivă, pentru o infracţiune la regimul circulaţiei pe drumurile publice sau pentru o infracţiune care a avut ca rezultat uciderea sau vătămarea corporală a unei persoane, săvârşită ca urmare a nerespectării regulilor de circulaţie, cu excepţia cazurilor când a intervenit una dintre situaţiile prevăzute la art. 116 alin. (1)."
P.S. Imi aduc aminte ca ai mai pus aceasta intrebare anul trecut. De atunci nu s-a schimbat legislatia rutiera.

| Violleta2022 a răspuns:

Pai si anul trecut ai pus intrebarea asta si chiar ti s-a raspuns:

https://www.tpu.ro/......ntru-furt/

| xGamerZ212 explică (pentru Violleta2022):

Scuze,voiam să fiu mai sigur

| RxTx a răspuns:

NU ITI FACE GRIJI
In 5 ani după ce ai facut pușcărie si te-ai reabilitat.
Vei putea obține cazier să poți da examen pentru categoria B

| xGamerZ212 explică (pentru RxTx):

Nu e vorba de pușcărie, stai chill

| trophin a răspuns:

Numai speria oamenii. Când ai furat, când erai adolescent și acum ai făcut 18?