| NeedForSpeed2013 a întrebat:

Daca as lua un renault laguna break,and 2003, motorr 1.7 benzina euro3, cat m-ar costa sa il inmatriculez?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuie mai multe elemente pentru calcul. De altfel o poti calcula singura aici: http://static.anaf.ro/......2012.html, este calculatorul folosit de finante.
Mai trebuie sa stii ca daca ai luat-o din Romania nu trebuie sa platesti aceasta taxa, in acest an, a fost supendata pana la 31.12. 2012 inclusiv. Numai bine!

| NeedForSpeed2013 explică (pentru Ioandelasal):

Deci masina e adusa din Bulgaria, am vazut-o pe internet.Deci daca o cumpar nu trebuie sa platesc taxa de inmatriculare? Explica-mi un pic si funda!

| Dumnezău a răspuns (pentru NeedForSpeed2013):

Da,trebuie platita taxa de inmatriculare, altfel nu poti circula cu masina in tara mai mult de doua luni, fara sa completezi o sumedenie de acte.Ai nevoie de prima inmatriculare, pentru a avea placute inregistrare in Romania, sa circuli nelimitat.

O sa te duca inmatricularea undeva la 6000-6200 de lei.Un Euro 3 de 1.6, fiind 5855 de lei, cred ca acolo te duce un E3 de 1.7, pentru ca se coreleaza si capacitatea la un anume pret standard. Daca aveai inspiratia sa iti iei un E4, de prin '04-'05,scapai ieftin, cu maxim 1700 de lei.O sa mai scoti vreo 250-300 de lei pe diferite hartoage, niste spaga si altele dupa aceea, la RAR vei avea nevoie de spaga, sa nu zabovesti 6-7 ore la rand.

| Ioandelasal a răspuns (pentru NeedForSpeed2013):

Daca este cumparata din strainatate (nu a mai fost inmatriculata in Romania) va trebui sa platesti taxa. Daca a mai fost inmatriculata in Romania nu platesti aceasta taxa.

| visatorul78 a răspuns (pentru NeedForSpeed2013):

Va trebui sa achiti aceasta taxa. Utilizeaza link-ul pus de dl consilier juridic pentru a calcula taxa, e nevoie de mai multe informatii din talonul masinii. De asemenea, aceasta taxa o poti recupera. Sau poti chiar inmatricula masina fara sa achiti taxa, insa va dura cateva luni. Pot sa iti dau mai multe detalii sau sa te ajut, daca vrei.

Av. Horea Bortan

| Sarti a răspuns:

Daca e euro 3 nu e ff bine eu am cumparat saptamana trecuta o masina ford focus cu motor euro 4 si ma costa 380 de eoru da era in 2001 deci pe, tine te va costa vreo 400 de euro da iti ia mtimp... mult trebuie sa umbli