| AdamAdam a întrebat:

de ce s-a invalidat referendumul? Multumesc

13 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Au ajuns la concluzia, că nu s-au prezentat suficienți de mulți oameni la referendum.

| WR104 a răspuns:

Pentru ca nu au venit la vot suficienti alegatori adica nu au fost 50%+1 din totalul alegatorilor din Romania.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci 9 judecatori, 3 alesi de presedinte, 3 de Senat si 3 de Camera deputatilor: http://ro.wikipedia.org/......%C3%A2niei
Boon, acum 2 au fost numiti de Basescu, 2 de PDL, restul de USL, iliescu, plus frienzii lor, prietenul meu suparat: http://comunitate.ziare.com/......onenta-CCR
Deci Basescuu e suspendat, nu mai are nici o influenta reala asupra curtii, PDL-ul e muribund, deci nici el nu mai are, si oricum impreuna ar fi putut "convinge" cel mult 4 judecatori din noua sa fie partinitori. Ori curtea a decis cu minim 6 voturi din noua ca referendumul e invalid.
Termina cu fumigenele! Te cred ca esti suparat, dar barbatii adevarati accepta realitatea dureroasa, nu se vaita ca niste muieri la ciclu. Mai incercati la toamna, dupa alegerile parlamentare, nu e nici o graba! :))

| Dumnezău a răspuns (pentru anonim_4396):

L-ai uitat pe Puskas ungurasu', coane.Cu asta 5 eminamente stergatorii de pantof si urmasi ai lui Traian, al lui Traian Basescu.Petru Lazaroiu sau cum il cheama mi se pare cel mai dizgratios, strasnic basist.

Si, in caz de crezi ca Basescu nu are nicio putere, suspendat fiind, te inseli amarnic.La cat de bun e in machiavelii, asta si dupa ce o sa moara, o sa puna bete in roata inamicilor sai politici, capacitatile extraordinare de manipulare si machiavelice nu i le neg, sunt extraordinare.Asta daca Ponta si Crin n-ar fi retarzi letargici care sa stea cu mainile in buzunare, si nu cu baioneta la gatul Traianului si al cohortelor sale turbate.Basescu are CSM-ul, are sprijinul ungurilor neconditionat, ei fiind mereu pe interes, adica votand doar la locale, parlamentare si T1 prezidential, iar in T2 au votat mereu majoritar cu Basescu.Are CCR-ul, are majoritatea ziarelor, are majoritatea portalurilor online, care sunt basiste pana-n maduva.Motoc e cocota lui Udrea,Lazaroiu si Zegrean,cocotele lui Basescu,Puskas la fel si celalalt "pro-ieuropean" din CCR e tot de-al Traianului.Iar Aspazia Cojocaru e idioata,asta o stiu de cand s-a speriat de unul din puscarie ce-a ameninat-o.E usor cumparabila, mult prea usor cumparabila, sper sa moara cat mai repede, n-are stofa de legislatura. Oricum se duce repede si Predescu, atunci poate legiunea lui Basescu sa asigure linistiti un 7-2 sau un 6-3 in orice e dus la CCR.

Nu sunt suparat, sun perplex de capacitatile lui Basescu de a stapani orice, si de pe comoda cascioarei din garaj.Ma intreb cum face de ii ies mereu.Da' nu-i bai, scapam ca popor de el in 2014.Nu viu, nu plecand de la Cotroceni, ci intre patru usite frumoase.

Si nu o arde gen "mai incercati", nu voi face niciodata parte din partide politice conventionale, doar din cele extremiste si ultra-nationaliste.Desi PDL-ul si Basescu, alaturi de stapanii lor ce-i tin bine in lesa si dicteaza la fel de bine, UE si NATO imi produc o stare interesanta de voma si purulenta.In mod normal,acum ar trebui sa fie sute de mii de oameni in strazi,vreo cateva divizii de jandarmerie moarte si niste pedelisti frageziti bine cu bate,furci,topoare,orice.Dar,deh, romanii! Cativa mascarici in Piata Universitatii.

Apropo, cat de naiv - ca sa nu zic cumplit de prost - poti fi, incat s-o arzi pro-Basescu, pro falsa-democratie si pro-Europa?

Mi s-a sters raspunsu'. Probabil nu convine multora ca mai sunt oameni ce nu au chef de pedelaci in tara.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dumnezău):

Ah! Ma ierti, credeam ca m-ai bagat la Ignor si eram trist... mie imi place cum gandesti, sa stii, mai ales cand gandesti in versuri big grin
Ti-am citit capodoperele alea de la concursul de poezii TPU, si chiar vroiam sa te intreb: ai castigat ceva? Ai votul me (acolo)!
Aici e soo and soo, nu contest nimic din ce zici, ci numai reversul medaliei: nici USL-ul nu e mai breaz, dimpotriva, deoarece daca tin minte bine si Popeye, si PD+L-ul tot din aia se trag... nu era mai bine sa fi curatat minerii tot ce misca (si are plete si/sau barba) la Mineriada?
Stateam si noi linistiti acum, la umbra stejarului siberian...

| Dumnezău a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu voi folosi nicicand butonul de Ignore, e un buton pentru neaveniti.Am castigat fix...un cuc,in brate.N-o sa zic ca deranjeaza anumite lucruri ce le scriu,ca e axiomatica treaba,nici nu stiu cum au deliberat (sic!) cei de la BB Image,dar luand in calcul ca erau destul de dense si lucrate in exprimare si lirica,erau undeva pe-acolo,printre primele,lucrurile ce le-am dat eu la tiparnita.

USL,desi e format din comunisti,falsi liberali si cativa socialisti si liberali cat de cat de bun simt este totusi mai breaz in ceva,decat PDL.N-are tupeul acela absolut nesimtit,regasiti la un Bourean, la o Sulfina, la un Basescu, de a sfida absolut tot ce-i logic si de a se comporta ca niste stapani de sclavi cu cei ce, teoretic i-au votat.Si n-au nici caracterul de valutisti sau contrabandisti ce-l au unii pedelisti.N-au un Blejnar, sau un Talmacean, de exemplu.Si inca n-au curatat, tacit si demonstrat, in mandatul lor de guvernare, vreo 17-18 miliarde de euro.Suma reala e cel putin dubla.Asta are USL-ul in plus, si doar atat.Sunt ei cum sunt,nepregatiti,amatoristi,da' n-au nesimtirea portocalie.

PNL,dupa revolutie, era PNL.FSN a facut pui, PDSR, mai apoi, PSD si PD.Si,daca te intereseaza,Basescu,din functia de sub-secretar de stat la MT a semnat venirea minerilor in Bucuresti,alaturi de altii.Un partid bun in Romania ar fi unul extremist, cum am mai zis, care sa apara dupa ce toate partidele conventionale, plus caraghioslacul lu' Domnu' Dan se fac de căcat, in stil major.Stii cum e...Ein Reich, Ein Volk, Ein Fuhrer!

| justitiarul a răspuns (pentru anonim_4396):

:))Esti tare haios cu "Basescu e suspendat si nu mai are nicio influenta reala asupra curtii":))
Cred ca nici cei de la grupa 0 nu ar crede in aberatia asta.
Hai sa-i numaram:Zegreanu e al lui Basescu in mod evident.
Minea tot al lui(aminteste-ti scandalul din parlament cand a fost numit).
Doamna Motoc iese la petreceri dansante cu Udrea....deci nu poate fi decat a lui Basescu(cum e si Udrea ha ha ha,ma intreb insa cum intra pe usa de la Cotroceni,prin spate sau prin fata,ca doamna Udrea stim ca intra prin toate partile.
Bozgorul de Zoltan al cui sa fie oare? Ups tot al lui Base(ca stim de ce a vizitat Base Covasna cu doamna Maria plangand in batista, sa le promita un coltisor din Romania iar ungurul a crezut, ca e bine sa crezi).
Doamna Aspazia ne-a dovedit tuturor ca are grave probleme emotionale, locul dumneaei nu e la curte ci undeva unde sunt ape, munti si multa verdeata ce face bine psihicului.
Se facura 5?
Petre Lazaroiu al cui sa fie oare? Ia la nenea si ceteste http://www.luju.ro/......ua-mandate
:))
Stii ceva? Eu nu m-am suparat, din contra.Scena politica pentru doi ani va fi o comedie buna de urmarit.Basescu haituindu-i pe USL-isti, astia pregatind inca o suspendare, aratarea aia de Macovei(doamne rau si-a mai batut viata joc de ea numind-o femeie :)) )urland pe la Bruxelles "lovitura de stat!"Si tot asa!:))
Eu zic ca vom avea inca doi ani de comedie politica de urmarit care o sa merite urmarita.
Totusi tu ai avut mare dreptate intr-o singura problema:PDL-ul e munribund.Eu zic insa ca esti bland.I-au mancat romanii coliva de mult :))
Iar Ungureanu e doar un fanfaron de duzina care in afara de antipatie nu are ce sa atraga.
Sa traim bine!

| anonim_4396 a răspuns (pentru justitiarul):

Domnul cu justitia... uite cum facem: da un save la conversatia asta a noastra, si ne intoarcem dupa parlamentare, in toamna, si comentam ce zic eu in continuare:
La alegerile din toamna o sa vina la vot si electoratul lui Basescu/PDL, asa muribund cum e el, care momentan s-a abtinut sa voteze aiurea la referendum... plus cei care s-au scarbit de USL, plus tembelii lui DD... eu sunt Tata Omida si dau pronosticul urmator:
USL ia putin sub 50% din voturi; PDL renascut, purjat de penali si traseisti (tine cont ca deja jumatate din ei sunt mutati din vara la USL, mno!) ia 35%, Noua Romanie, DD si UDMR ia restul pana la 51%, asa ca la guvernare va veni... ghici? Nu te repezi sa-mi raspunzi, mai avem 2 luni si imi poti comenta afirmatiile omidistice!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru că CCR-ul şi-a respectat statutul de lingăi şi şi-au salvat mântuitorul aşa cum era de aşteptat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeule, unde ai disparut bre?
M-ai bagat la Ignor?! Asta e tot ce poti sa raspunzi la postarea mea? rolling on the floor
Cool! Iti meriti funda! rolling on the floor

| ϟkatεVaηϟ a răspuns:

Nu s-au prezentat 50% + 1 din cei ce puteau vota; si acum tot ei comenteaza...

| pentrutotdeauna a răspuns:

Pentru a se valida referendumul conditia obligatorie era sa se prezinte la vot jumatate + 1 din persoanele cu drept de vot.

| AdamAdam explică:

happy dragut. am vrut sa iau pulsul imediat si neprocesat. am vrut sa imi confirm niste teorii. Le consider confirmate.