| Andrei1797 a întrebat:

Salut TPU, din pura curiozitate vreau sa pun o întrebare. Stateam la masa cu câțiva băieți și am ajuns la întrebarea asta. Dacă o femeie lovește un bărbat in mod direct, ii da o palma sau mai multe, bărbatul are sa se apere și sa lovească înapoi? Pana la urma ar fi legitima apărare… Mulțumesc mult

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Apararea nu inseamna neaparat ca si barbatul s-o loveasca, avand in vedere ca este destul sa se fereasca sau s-o imobilizeze.
Nu ar fi legitima aparare daca o loveste ar fi doar o circumstanta atenuanta, respectiv scuza provocarii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Legitima aparare inseamna dupa cum ii zice si numele sa te aperi nu sa dai înapoi cu o forta mult mai mare.

| Emma30555 a răspuns:

Poți sa te aperi normal dar asta nu înseamnă să o bați sau sa i dai palme fiindcă raportul de forte este mult mai mic, dar poți sa te ferești sa ii ții mana sau sa o împingi din calea ta dar nu e necesar sa folosești prea multa forța, depinde de situație pana la urma

| gabriel2004o a răspuns:

Legal da
Moral nu
Pana la urma femeile nervoase sunt inconstiente când fac o acțiune și în mod de respect ar trebui mai mult sa le lași sa se calmeze și după sa le consolezi

| hacktek a răspuns:

De ce faceți discriminare? Înțeleg că femeile sunt egale cu barbații, nu? Suntem civilizați, nu? Dacă femeia dă o "bucată", tot political corectnessul din mine zice că ar trebui să primească înapoi tot una "bucată". Și nu una redusă, ci una full option, ca pentru un bărbat, dacă tot suntem egali...

| HelpingHands a răspuns:

Băi Andrei, te-ai plictisit?