| Cristian1995 a întrebat:

intrebarea mea este urmatoarea:
Dupa depunerea dosarului de somaj in termen de 2 luni de zile de la absolvirea liceului,daca te angajezi in acele doua luni, poti primii suma de 500 de lei?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Legii nr.76/2002, cu md. şi compl. ulterioare, o să beneficiezi de o primă de încadrare de 500 de lei, citez:
ART. 73^1.(1) Absolvenţii instituţiilor de învăţământ şi absolvenţii şcolilor speciale, în vârstă de minimum 16 ani, înregistraţi la agenţiile pentru ocuparea forţei de muncă, în situaţia în care se angajează cu program normal de lucru, pentru o perioadă mai mare de 12 luni, beneficiază, din bugetul asigurărilor pentru şomaj, de o primă de încadrare egală cu valoarea indicatorului social de referinţă în vigoare la data încadrării."

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"Absolvenţii înregistraţi la agenţiile pentru ocuparea forţei de muncă, în situaţia în care se angajează cu program normal de lucru, pe o perioadă mai mare de 12 luni, beneficiază, din bugetul asigurărilor pentru şomaj, de o primă de încadrare egală cu valoarea indicatorului social de referinţă în vigoare la data încadrării." - SURSA :
http://www.dolj.anofm.ro/Informare_absolventi.pdf

Toate cele bune.