| benybiro112 a întrebat:

Salut TPU! Nu scriu aici ca să primesc hate sau injuraturi, am facut si eu o problema pe care o poate face oricine. Am fost batjocorit, hărțuit si umilit de catre un baiat (tot roman) ca si mine, dar in Germania. Am ajuns de l-am batut, iar a doua zi a mers la politie si m-a spus. A fost si la medic si are foaie cu ce probleme a suferit, a stat 2 zile in spital doar si dupa nu mai avea nimic, nici asa nu avea, dar din ce am inteles vrea sa scoata bani de pe chestia asta si are si martori, dar in acea incapere nu erau camere video care sa surprinda momentul. Sunt intr-un necaz, nu e de gluma, stiu si recunosc fapta! Daca ei merg mai departe si mă dau in instanta sau alte chestii, iar eu plec in alta țară, ce poate sa-mi facă? DAU FUNDA

Răspuns Câştigător
| vlllaaddd a răspuns:

Foarte bine daca l-ai batut, ar trebui sa il dai in judecata pentru hatuire si batjocorire si tot ce ti-a facut daca ai dovezi, iar daca el nu are filmari cum ca l-ai batut atunci nu iti poate face nimic

fa Screenshoot la tot despre batjocorire si hartuire si da-l in judecata!

15 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Din moment ce esti in Germania presupun ca acolo ti-ai gasit de lucru? E o idee proasta sa fugi, mai ales in caz ca trebuie sa revii pe viitor.Chiar nu doresti sa gasesti o solutie de mijloc?

| benybiro112 explică (pentru dullcat):

Pai nu am ce sa fac pentru că nu vrea deloc sa ne impacam. Si sunt pusi impotriva mea. Ce as putea face eu? primesc amenintari zi de zi, iar daca ma dau disparut tot nu e bine, pentru o bataie sa fiu oare cautat sau sa primesc acasa in Romania Amenda mare? si daca nu o platesc?

| dullcat a răspuns (pentru benybiro112):

Cred ca amenda e scenariul cel mai fericit in cazul in care cooperezi. Daca fugi, aunci situatia degenereaza.Imi pare rau, dar bataia nu e niciodata solutia.Vei sti mai bine pe viitor.

| vlllaaddd a răspuns (pentru benybiro112):

Esti un fraier!

de ce nu vrei sa il dai in judecata pentru hartuire si batjocorire? si de ce te sperii atat daca nu are dovezi? te faci singur de ras incercand sa te impaci cu un hartuitor, cati ani ai?

| benybiro112 explică (pentru vlllaaddd):

Pai eu nu am
dovezi frate că m-a hartuit! a facut-o in acea noapte cand era cu prietenii lui care acum sunt martori

| vlllaaddd a răspuns (pentru benybiro112):

Pai si in zona aia in care te-a hartuit nu sunt camere?

| benybiro112 explică (pentru vlllaaddd):

Nu sunt, cum nu sunt nici pentru ca l-am batut. Jur ca nu mai stiu ce sa fac! el are 2 martori și certificat medico legal și eu sunt plecat in alta țară. Nu stiu cat de grav e cand eu nu sunt de față acolo dupa ce vor merge mai departe, sau daca vor mai da de mine cumva

| vlllaaddd a răspuns (pentru benybiro112):

Iti faci griji degeaba, daca nu au dovezi nu patesti nimic, poate sa faca ce vor ca nu o sa rezolve nimic fara dovezi, stai linistit!

daca ai ocazia sa il mai bati putin intr-o zona unde nu sunt camere sa se invete minte ca ar merita

| benybiro112 explică (pentru vlllaaddd):

Salut! revin cu un update! ai avut dreptate! am scapat de proces. S-a anulat cu ajutorul Domnului Isus si nu am primit nici amenda nici nimic

| Parakeets a răspuns:

Totuși, actul de bătaie este al tău.

Exact asta le spuneam și elevilor mei. Poate degetul sau glumița a făcut-o x, dar tu, y, ai decis să ridici între timp și pumnul.

Nu vreau să te necăjesc, deoarece îți înțeleg partea, la fel cum încerc mereu să fiu la mijloc cu elevii mei. Dar încerc să fac diferența între "abuzul verbal" și "abuzul fizic".

Acum înțelegându-te, o să-ți vorbesc ție. Dacă spui că bătaia nu a fost zdravănă și nu s-a întâmplat cine știe ce, îți sugerez să te calmezi în primul rând și să încerci și tu să te aperi dacă el insistă cu instanța sau chiar cu scos bani de pe treaba asta. La urmă și la urmă, ambii sunteți implicați în asta. El te-a hărțuit psihologic și tu ai ripostat. Acum însă dacă tu spui că nu ai dovezi, știi că de multe ori în instanță se aplică metoda "tot ce spui, poate fi folosit împotriva ta". Ai grijă cum îți creionezi cazul și povestea.
Nu cred însă că fuga din țară e soluția. Părerea mea. Dacă te dă în judecată și fugi, va fi și mai grav.
Succes și Doamne ajută.

| benybiro112 explică (pentru Parakeets):

Salut! revin cu un update! ai avut dreptate! am scapat de proces. S-a anulat cu ajutorul Domnului Isus si nu am primit nici amenda nici nimic grav

| Sportacus123 a răspuns:

El nu o să pățească nimic, doar tu. Nu știi să ignori?

| vlllaaddd a răspuns (pentru Sportacus123):

Nu o sa pateasca nimic deoarece tipul batut nu are dovezi cum ca a fost batut

| Valentin7483 a răspuns (pentru Sportacus123):

Hai în privat Sportacus

| Valentin7483 a răspuns (pentru Sportacus123):

Hai în privat sa te întreb ceva Sportacus