| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU, o nelamurire la care astept si un sfat.

Am facut intabulare la un apartament de 80 m3, pentru care am platit o suma frumusica de bani unei firme in domeniul acesta, suma de bani costa din tarful firmei respective + taxa aceea de timbru platita la Agentia de cadastru, suma totala a fost in jur de 1000 de lei!

Acest apartament a fost cumparat acum ceva ani in urma cu contract de vanzare-cumparare si stiu ca are trecuta o suprafata totala de 80 de m3, nu imi amintesc si nici nu am documentul in fata daca acum 20 de ani existau masuratori ale constructorilor in ceea ce priveste suprafata UTILA, cum este acum!

Dupa intocmirea dosarului de catre aceasta firma de cadastru, ce credeti suprafata mea maxima numai este de 80 de m3 ci de 78, 6 m3, adica mai putin cu 1, 6 m3 in conditiile in care nu am construit nimic si nu am daramat nimic, deci nu am umblat la suprafata totala nicio clipa.

Tinand cont ca dosarul este finalizat si aprobat de Oficiul de cadastru sau cum se numeste teritorial ca national e ANCPI... in aceste conditii in care orice cerere mai costa inca cateva sute de lei.

Ce pot face eu tinand cont ca masuratorile nu au fost intocmite corect?

Cui ma adresez? Sa fac sesizare la ANCPI sau sa iau legatura cu aceasta firma neprofesinista in care eu nu mai am deloc incredere?

Orice dosar depus la aceste institutii ale statului costa bani, pentru ca acolo au niste cacanari care trebuie sa castige salariile lor nesimtite din foile pe care le plimba pe holuri.

Cu cat m-au inselat incompetentii acestia la acest 1, 6 m3 in minus in conditiile in care apartamentul meu este situat in centru, nu Bucuresti dar intr-un oras mare, dezvoltat, care si la noi ca si la Bucuresti sunt preturi pe masura?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

La o locuinta este relativ usor sa gresesti la masuratori, mai ales daca se masoara cu simpla ruleta. Daca la o masuratoare se fac mici rotunjiri in plus iar la alta in minus, atunci diferentele chiar si la o singura incapere pot fi chiar si de 0.2mp.
De aici poate proveni diferenta de masurare.

In cazul dvs., nu stiu daca merita sa faceti noi masuratori si inscrieri de corectie in CF. Pretul lucrarii ar putea sa coste chiar mai mult decat cel a diferentei constatate.
In caz de vanzare, oricum se negociaza pretul, iar acolo se pot castiga sau pierde mult mai multi bani decat valoarea acestei diferente.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Singurii care pot corecta gratuit o eroare materiala sunt cei care au efectuat masuratorile.
Orice alta masurare si intabulare costa suplimentar.

P.S.
Trebuia sa verifici documentele intocmite inainte de semnare pentru conformitate si depunere la intabulare!

| Simpatic a răspuns (pentru Bula):

Ai dreptate, asa se intampla cand trimiti pe altcineva sa ridice un document
dar si daca ma duceam eu nu cred ca imi trecea prin cap sa ma uit inainte pe contractul de vanzare-cumparare

insa ce te intreb eu pe tine, este posibil sa fi gresit in masuratoare si constructorul?

sa cer o noua masuratoare la o societate rivala sa vedem cat iese la acestia

| Bula a răspuns (pentru Simpatic):

La o locuinta este relativ usor sa gresesti la masuratori, mai ales daca se masoara cu simpla ruleta. Daca la o masuratoare se fac mici rotunjiri in plus iar la alta in minus, atunci diferentele chiar si la o singura incapere pot fi chiar si de 0.2mp.
De aici poate proveni diferenta de masurare.

In cazul dvs., nu stiu daca merita sa faceti noi masuratori si inscrieri de corectie in CF. Pretul lucrarii ar putea sa coste chiar mai mult decat cel a diferentei constatate.
In caz de vanzare, oricum se negociaza pretul, iar acolo se pot castiga sau pierde mult mai multi bani decat valoarea acestei diferente.