| Domingo_Albert_1974 a întrebat:

Salut, TPU, sunt curios daca se mai poate face un an de armată cum se facea înainte când era obligatorie, un articol din lege ar fi ideal. Dau funda, multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Deocamdata nu se face, serviciul militar in termen este suspendat.
Am citit un articol, nu mai retin unde pe internet, ca la M.Ap.N. se discuta despre un proiect de lege prin care sa se introduca stagiul militar pentru voluntari in termen, respectiv il vor face doar cei care se ofera voluntar si numai ca soldat. Daca si cand se va aproba un asemenea stagiu n-avem de unde sti, o sa aflam atunci cand legea va fi publicata in Monitorul Oficial.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti citi articolul la care m-am referit aici:
https://adevarul.ro/......index.html
P.S. Aproape ca peste tot titlul nu reflecta continutul articolului, deoarece nu este vorba de "armata obligatorie".

| Cosmin86 a răspuns:

De ce ai vrea sa faci?