| rozelor a întrebat:

Un fost detinut, condamnat in anul 2000 pentru infractiuni economice, la o pedeapsa de 9 ani,eliberat conditionat in martie 2006, care e perioada de reabilitare,cand se poate depune o cerere in acest sens, care sunt procedurile? Mii de multumiri!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului penal, citez:
"ART.135.Condamnatul poate fi reabilitat, la cerere, de instanţa judecatorească:
b) în cazul condamnarii la pedeapsa inchisorii mai mare de 5 ani până la 10 ani, după trecerea unui termen de 5 ani, la care se adaugă jumătate din durata pedepsei pronunţate;
Procurorul general poate dispune, în cazuri excepţionale, reducerea termenelor prevăzute în acest articol.
ART.136. Termenele prevăzute în art. 134 si 135 se socotesc de la data când a luat sfârşit executarea pedepsei principale sau de la data când aceasta s-a prescris.
În caz de graţiere totală sau de graţiere a restului de pedeapsă, termenul curge de la data actului de graţiere.
ART.137. Cererea de reabilitare judecătorească se admite dacă cel condamnat întruneşte următoarele condiţii:
a) nu a suferit o nouă condamnare în intervalul prevăzut în art. 135;
b) îşi are asigurată existenţa prin muncă sau prin alte mijloace oneste, precum şi în cazul când are vârsta de a fi pensionat sau este incapabil de muncă;
c) a avut o bună conduită;
d) a achitat în intregime cheltuielile de judecată şi despăgubirile civile la plata cărora a fost obligat, afară de cazul când partea vatamată a renunţat la despăgubiri, sau când instanţa constată că cel condamnat şi-a îndeplinit în mod regulat obligaţiile privitoare la dispoziţiile civile din hotărârea de condamnare.
Când instanţa constată ca nu este îndeplinită condiţia de la lit. d), dar aceasta nu se datoreşte relei-voinţe a condamnatului, poate dispune
reabilitarea."
Dupa intrarea in vigoare a noului Cod penal, de la 1.02. 2014, termenul va fi de numai 5 ani si se va implini in 2014, la data in care ar fi terminat executarea pedepsei in 2009.
Pentru procedura si detalii poti citi art.165 si urm. din noul Cod penal.

1 răspuns:
| petre059 a răspuns:

De regula 5 ani, dar vezi sa nu aiba ceva interdictii date de instanta.Citeste bine hotararea data de judecatori la eliberarea conditionata, apoi mergi la politie si fa cerere daca e in regula.