| anonim_4396 a întrebat:

Sotul meu a fost condamnat la 8 luni inchisoare pentru conducere fara permis iar pe data de 4 Decembrie 2011a fost inchis .nu are niciun raport si a iesit la munca zi de zi .a facut cerere pentru eliberare conditionata si pe 23 martie are proces.care sunt sansele sa fie eliberat conditionat fara sa aiba avocat?dace nu are foarte multe cand trebuie sa fie eliberat?cat se scade din pedeapsa daca munceste?este inchis in craiova la penitenciar regim deschis.ast ras doar de la cine stie

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Nu are nevoie de avocat, daca are aviz favorabil din partea penitenciarului si daca indeplineste conditiile. Daca situatia este asa cum spui tu aproape sigur va fi eliberat conditionat. Va fi eliberat dupa ce a executat jumatate din pedeapsa, respectiv pe 4 aprilie.
2. Daca nu este eliberat conditionat atunci va executa pedeapsa. Tinand cont ca a muncit se socotesc 5 zile executate pentru 4 zile muncite, daca munca este remunerata si 4 zile executate pentru 3 zile muncite, daca munca nu este remunerata. Numai bine!

| TRANSVERSAL a răspuns (pentru Ioandelasal):

De la dvs asteptam ras.va multumesc

| TRANSVERSAL a răspuns (pentru Ioandelasal):

Cu privire la zilele muncite sigur asa se calculeaza? deoarece intelesesem k la o luna muncita se scad doar 7 zile, el nu este remunerat

| Ioandelasal a răspuns (pentru TRANSVERSAL):

Este asa cum iti spun eu, asa prevede L.275/2006 privind executarea pedepselor, citez:
"ART.76.(1) Pedeapsa care este consideratã ca executatã pe baza muncii prestate sau a instruirii şcolare şi formãrii profesionale, în vederea acordãrii liberãrii condiţionate, se calculeazã dupã cum urmeazã:
a) în cazul în care se presteazã o muncã remuneratã în condiţiile prevãzute la art. 59 alin. (1) şi (2), pe bazã de voluntariat sau în caz de calamitate, se considerã 5 zile executate pentru 4 zile de muncã, în cazul condamnaţilor majori, şi 3 zile executate pentru douã zile de muncã, în cazul condamnaţilor minori şi tineri;
b) în cazul în care se presteazã o muncã neremuneratã în condiţiile prevãzute în art. 59 alin. (1) şi (2), se considerã 4 zile executate pentru 3 zile de muncã, în cazul condamnaţilor majori, şi 2 zile executate pentru o zi de muncã, în cazul condamnaţilor minori şi tineri;
c) în cazul în care munca este prestatã în condiţiile prevãzute în art. 59 alin. (3), se considerã 4 zile executate pentru 3 zile de muncã;
d) în cazul în care munca este prestatã în condiţiile prevãzute în art. 59 alin. (4), se considerã 3 zile executate pentru 2 nopţi de muncã."
Admitand ca lucreaza in fiecare zi atunci la o luna de 30 zile va face inca 10 zile, asa ca se va socoti ca a executat 40 zile. Cum nu cred ca lucreaza sambata si duminica atunci se explica adaugarea a numai 7 zile, se socoteste, considerand 21 zile lucratoare intr-o luna, 21:3=7, 7 x 4=28, 28-21=7 si se va considera ca a executat 37 de zile din pedeapsa.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu stiu sa-ti dau un raspuns, scuze, dar nu ma pot abtine sa nu spun ca sunt revoltata cand aud chestii minore cum este cea cu sotul tau. Adica face puscarie numai ca a condus fara permis, iar nemernicul ala de Huidu omoara trei oameni si se distreaza prin statiuni scumpe! Pai, asta-i dreptate? Diferenta este ca el e bogatas, iar tu probabil esti saraca si nu poti sa-ti permiti sa platesti nici un avocat. E trist. Pai...vezi ca se poate sa ai si avocat din oficiu si nu-i nevoie sa-l platesti. E gratis. Si inca ceva. Nu stiu ce raspunsuri sunt in masura sa-ti dea cei de aici (majoritatea...sunt pustani, intelegi?). Uite, cauta tu pe net un avocat online care-ti raspunde la google: Drept online:: Intreaba un avocat sau scrie direct la : popeanga@dreptonline.ro (o adresa tot de pe net a unui avocat f bun). sau cauta tu pe net niste avocati din orasul tau si vezi ca pe net apare si adresa lor de email. Trimite-le tu cate o scrisorica tuturor. Simpla si concreta. De ce tuturor? pentru ca din 20 s-ar putea sa-ti raspunda doar doi. Si nu stii care sunt aia. Unii se dau mari si nu raspund, altii iti raspund. crede-ma. Sa stii ca te inteleg. dar sincer nu inteleg cum face puscarie doar pentru atat. Esti sigura ca nu a vatamat pe nimeni intr-un accident?

| Crucified a răspuns:

Era beat la volan? raised eyebrows

| 0rlando a răspuns:

Fiecare zi de muncă, înseamnă o zi în minus din pedeapsă. Cât despre eliberarea condiționată, sunt șanse destul de mari să fie eliberat pentru bună purtare, mai ales dacă nu are antecedente, altfel va primi doar reducerea pedepsei în funcție de numărul zilelor de lucru. Iar de avocat, nu este nevoie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Serios? laughing Cine dracu' face inchisoare doar pentru simplul fapt ca a condus fara permis, pur si simplu? Hai sa fim seriosi!
Ne ascunzi partea importanta a povestii. Shame on you!

| IMC90 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum ar fi faptul ca l-a mai prins de vreo 7 ori fara permis, beat si probabil fumat la volan rolling on the floor

| anonim_4396 explică (pentru IMC90):

laughing Bai, este strigator la cer, asa-i? laughing Poate ca pe langa cele spuse de tine, mai avea si ceva marfa de contrabanda, iar masina NU era a lui! laughing

| TRANSVERSAL a răspuns:

Deci, pentru cei curiosi, eu am postat o intrebare care se refera la cu totul altceva si este inchis pentru ca a condus fara permis dar nu a fost la prima abatere.