Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

va rog sa raspundeti cu seriozitate pentru ca sunt in necaz... acum jumatate de ora m-am uitat pe net la un film pentru adulti si dintr-o odata a aparut ca mi s-a blocat calculatorul de catre politia romana ca a aparut o noua lege care monitorizeaza chestiile astea. am primit o amenda de 400 lei si daaca nu o achit in 48 de ore o sa am dosar penal si calculatoul ramane blocat. treaba es ca nu prea stiu ce sa fac, sa platecs amenda si sa fiu pedepsit pe viata... sau sa astept sa mi se faca dosar penal. intrebarea este ce trebuie penal cum ma va afecta acesta si daca, calculatorul ramane blocat dupa dosar?

14 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este vorba de politie ci de un virus. Nu trebuie sa platesti nimic ci sa-ti cureti calculatorul. La BitDefender gasesti o unealta de curatare.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Nu are nicio treabă. E un virus și-atâta tot.
E o distracție a unor tipi - dar o distracție din care au făcut și bani căci mulți au pus botul și au plătit.

Pe scurt, curăță-ți calculatorul, pune-ți un firewall mai bun dacă nu te pricepi la navigat fără antivirus și cu-asta basta.

| onasis1961 a răspuns:

Nu este nici o problemă. Hecări au mai făcut această chestie acum 1 lună, a fost dat pe toate posturile tv. Să nu depui nici un leu în contul care ţi la dat.Au nevoie de bani băieţii acum de sărbători.Aşa ceva a păţit un prieten, a mers la firma de cablu şi atunci a aflat de şmecherie.
http://www.realitatea.net/......52844.html

| PredatoR a răspuns:

Stai ma calm ca nu exista asa ceva, dai un format la PC si gata sa nu fie vreun virus ceva.

| Broadband a răspuns:

Si ma intreb eu..de cand stie politia ce fac eu pe calculator..si ce daca te uiti la filme porno.nu furi nu te droghezi, nu esti hacker happy sigur e vreun virus

| Klandestin a răspuns:

Frate la tine la comp poti sa faci ce vrei! Nu te mai uitat pe site-uri de ***... Uita-te si u pe PornHub. Redtube! astea nu filmexxx pulemari.ro laughing

| georgedanielc a răspuns:

Nu cred ca daca te-ai uitat la un film porno trebuie sa declari la cineva, sunt interzise vizionarea sau producerea filmelor care sunt facute cu copii minori in rest... nas crede, acum depinde ce ai vizionat tu.asteapta sa fii chemat la politie, sper sa nu fie un virus, oricum scaneaza PC CU PROGRAMUL ASTA
http://download.cnet.com/......04572.html

| CamiiBăă a răspuns:

Buna.Eu stiu persoane care se uita la filme porno non-stop si nu li s-a intamplat asta.Nu stiu...Cred ca ar trebui sa te duci la politia romana si daca spun ca e adevarat platesti amenda si dupa(presupun) ti se deblocheaza calculatorul.winking

| xBebee a răspuns:

Stai calm/a, sincer eu una nu am auzit de aceasta lege si am cautat peste tot ca sa te pot ajuta, aceasta lege nu exista.k Dar in schimb exista multi hack-ari pe internet. Probabil e o metoda de a face bani. [ si eu ma pot da drept Madonna]. Nu pune nici macar un leu in acel cont.Iar cu calculatorul, zic ca daca e blocat e din cauza unui virus luat de pe acel link cand te-ai uitat. Ar fii bine sa il duci la reprat [ doar daca nu mai merge ca inainte]. Si daca tot vrei sa contiunui sa te uiti la aceste genuri de filme incearca niste link-uri sigure.

In concluzie, e o inselatorie.BAFTA...

| deepinlovewithyou a răspuns:

Nu este Politia Romana. Este un simplu hacker care incearca sa te pacaleasca. Nu trebuie sa achiti nicio amenda, este un virus. Ia-ti un antivirus bun si ai grija de acum la virusi de genu'. Succes

| Andreea_Dinu_1995 a răspuns:

Spune-le parintilor la ce te-ai uitat adevarul adevarat ca sa nu afle de la altcineva ca apoi e mai rau

| ali999 a răspuns:

Deci in primul rand te duci la parintii tai si le spui adevarul adevarat. Nu conteaza daca te pedepseste ca toti suntem pedepsiti de parinti. Decat sa afle parintii tai de la altcineva mai bine le spui tu. Si plateste bani decat sa.ti faca dosar penal..., si de unde scoti atatia bani intr-un timp atat de scurt. Deci cea mai buna solutie e sa le spui parintilor tai!

| Drixus a răspuns:

Nu te alarma ca nu e pe bune..am patit-o si eu.e doar un virus si atat. daca ai antivirus dai restart la pc si nu mai ai probleme sau daca nu ai intri in safe mode si iti instalezi unul :) eu folosesc Microsoft essential security si ti-l recomand si tie + ca e gratuit http://windows.microsoft.com/ro-RO/windows/security-essentials-download

| Gritcan_Ionut_1980 a răspuns:

Asa am patit si eu e un virus.ai rezolvat problema?