| djbd3828 a întrebat:

Acum jumatate de ora m-am uitat pe net la un film pentru aduli si dintr-o odata a aparut pe telefon o amenda de catre politia romana. Cica am primit o amenda de 400 lei si daca nu o achit in 48 de ore o sa am dosar penal si va trimite sms la toate contactele mele.E adv?

7 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Politia Romana iti trimite 2-3 agenti la usa care te invita sau te iau la sectie, daca are ceva cu tine.
Nu iti trimite amenda pe telefon, si nici nu te face de ras in fata contactelor tale.
Ce ai primit tu este o inselatorie, care iti cere sa trimiti bani intr-un cont fantoma. Ignora, nu e nimic adevarat.
Si schimba site-urile pe care cauti materiale deocheate, intra pe alea mai oficiale.

| OldSoul a răspuns:

Am primit si eu o astfel de "amenda" acum cativa ani...
Inca astept dosaru penal, amenda, etc...
De atunci am facut si rost de bani sa platesc amenda laughing)

In alta ordine de idei... Asta e doar o inselatorie.
Pur si simplu unele persoane incearca sa obtina niste bani de la persoane usor credule prin niste mijloace murdare.

| J0B0MAT a răspuns:

Clar nu.Scam.

| Dismally a răspuns:

Normal ca e adevarat, asa procedeaza politia, iti trimite mesaj pe telefon si te santeajeaza - daca nu platesti amenda va spune prietenilor la ce te uitai laughing

| VoidEternal a răspuns:

Da, exact așa procedează Poliția Romana, trimite sms-uri la toate contactele tale.

E evident o încercare de a stoarce niste bani de la cineva suficient de naiv încât să creadă că amenzile se trimit prin bannere, on-line.

| goguPatent a răspuns:

Bravo, ai prins un virusache

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt scameri aia, ai grija ce link accesezi și cu cine intri în contact.