| Razzvan5444006644 a întrebat:

Salut TPU, vreau sa cumpar un pistol airsoft de pe eMAG dar vreau sa stiu daca am nevoie de ceva permis sau(...).Am 15 ani.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti in mod legal, trebuie sa ai varsta de 18 ani.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este ilegal la 15 anisori.
Dupa ce implinesti 18 ani ai voie.

| Holiday a răspuns:

Desi legea interzice cumpararea armelor tip airsoft persoanelor sub 18 ani, nu prevede vreo varsta de la care poti "juca" airsoft. Nu este nevoie de vreun permis pentru a detine, sau a folosi arme airsoft in conditiile legii.
Din cate imi amintesc, la crearea unui cont eMAG, nu iti cere sa specifici varsta, iar daca trebuie, oricum poti scrie orice, nu verifica nimeni.
Cu alte cuvinte, poti comanda fara probleme. Daca chiar ai vreun stres, la datele de facturare, cand faci comanda, trece alt nume. Pe al cuiva, eventual din familie, care e major.

| ReddY25 a răspuns:

Nu poti acum dar poti mai tarziuhappy

| cruceLaGatDunhillLaBot a răspuns:

Daca ai facut comanda pe numele tau, roaga-te sa nu iti vina amenda acasa.