| Messi10anonim07 a întrebat:

Salut tuturor,
Am o intrebare : Pensia alimentara care o primeste de la un parinte poate fi luata de la banca de catre copil sau numai de parintele care intretine acel copil?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde a cui este contul din banca, unde parintele depune sau vireaza pensia alimentara, doar titularul contului poate ridica bani din acel cont.
Daca este titular parintele atunci doar el o poate ridica, daca este titular copilul o poate ridica el, bineinteles daca are peste 14 ani.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Conform legii, pensia alimentara se da parintelui, pentru a ajuta la intertinerea copilului.
Daca parintele solicta ca pensia sa-i fie trecuta pe numele copilului, care are peste 14 ani, doar atunci pensia intra direct in contul copilului.

| minrest a răspuns:

Pensia se acorda parintelui, nu copilului.