| ElenaSt2011 a întrebat:

Salut tuturor si la multi ani.

Imi poate scrie cineva ce zice legea statului roman? Se platesc bani pentru examinarea la finalul unui curs pentru someri? UNDE poate fi anuntata aceasta, daca nu este legal asta si daca nu sunt dovezi?

Mentionez ca desi in contractul semnat cu firma care ofera gratuit acest curs pentru someri NU SCRIE DELOC ca s-ar plati o anumita suma de bani pentru examinare - desi sunt mentionate alte clauze (de exemplu, continuarea cursului respectiv chiar daca somerul se angajeaza, etc.). S-a semnat un singur exemplar de contract, care a ramas la organzatori, iar cursantul nu a primit o copie nici dupa 2 luni de la inceperea cursului.

Profesoara de la cursul respectiv ne-a zis ca TREBUIE sa se stranga 50 RON din partea FIECAREI CURSANTE (suntem 19 in grupa) pentru protocolul din ziua examinarii. Ea zis ca asa s-a dat si anul trecut. (Ne-a zis asta cu o luna inainte de terminarea cursului).

Mai concret pentru mancarea examinatorilor si un plic cu 100 RON fiecaruia dintre cei 4 examinatori.

Fetele au zis ca este prea mult 50 RON si s-a ajuns (dupa negocieri) sa se plateasca " doar " 35 RON.

Nu am nimic impotriva faptului de a da o masa examinatorilor (doar vin din alt judet sa-i testeze pe someri), dar sa le dai bani in plic - nu inteleg de ce se face asta, caci oricum toti invatam pentru examen si profesoara ne-a testat de mai multe ori si pentru examenul scris si pentru cel oral (subiectele difera).

Ma mira asta, pentru ca la alt curs pentru someri, organizat (in 2010) tot prin aceeasi institutie judeteana, profesorul de la curs NU a cerut deloc bani, dar fiecare elev a dat 10 RON pentru cadou pentru profesor si mancarea pentru examinatori. Nici NU s-a pus problema de bani in plic pentru fiecare examinator ca acum.

Cand am zis asta colegelor mele, m-au intrebat pe ce lume traiesc, ca doar suntem in Romania si asa se da. Degeaba
le-am zis ca eu am fost luni de zile somera fara indemnizatie (trebuie sa ai minim un an lucrat pentru a primi somajul); au zis
" Examinatorii asteapta. Vrei sa platesti cursul? " (Scria in contract ca somerii care nu trec examenul la final de curs, trebuie sa plateasca valoarea cursului, adica 1200 RON), Poate cursantele se tem de asta si de aceea au dat bani.

Nu am fost de fata cand profa a anuntat asta (m-am cerut in ziua aia) si nu am apucat sa o inregistrez pe profa cu vreun reportofon sau cu camera video cand a facut anuntul despre plata banilor pentru examen.

Nu am apucat sa intreb ce se intampla cu cine nu are banii ceruti. Oare nu mai trece examenul?

Degeaba as merge la politie caci NU am dovezi audio nici video, iar colegele mele nu ar veni de martori (de teama ca nu le-ar primi la examen, sau le-ar cadea chiar daca ar sti bine). Chiar daca as merge la DNA (sau alta institutie) sa imi scrie cu cerneala invizibila pe bani MITA iar apoi sa prinda persoana careia i se dau banii - caci, nu profesoara strange banii ci o colega de clasa aleasa de profesoara - FARA sa dea CHITANTA pentru banii platiti, ne scrie doar pe foaie. Iar daca ar schimba banii marunti primiti de la eleve cu alti bani (pentru a fi mai putine bancnote in plic) NU s-ar mai gasi banii marcati de DNA. Iar daca s-ar musamaliza asta, cine a facut reclamatia ar putea fi dat in judecata de partea acuzata pentru calomnie si sa i se ceara sa plateasca daune de sute sau mii de RON (chiar daca are dreptate cine depune plangerea).

Daca scria in contractul semnat la data inceperii cursului pentru someri ca examenul se plateste cu suma de..., se facea chitanta pentru banii aceia si se impozitau la fel ca oricare alt venit, stiam ca este LEGAL sa PLATESTI EXAMINAREA si nu ziceam nimic. Daca ar fi legal, atunci suma pentru examinare nu putea fi negociata.

(Si in facultate, primul examen este gratuit, doar re-examinarea se plateste).

CUM se poate dovedi acest ABUZ la adresa somerilor? Care autoritati ale statului trebuie anuntate si cum se poate dovedi ce am scris mai sus, pentru ca urmatoarele serii de someri sa nu mai fie storsi de bani de examinatorii care oricum sunt platiti pentru asta?

Agentia locala careia i se vor da banii pentru examinare, ofera zeci de cursuri si poate mai cer bani si de la alti someri.

M-am gandit sa scriu e-mail canalelor de stiri (Pro TV, Antena 1, Romania TV, etc.) si sa le organizeze ei un flagrant delict (cum arata la stiri, ca li se pun camere video pentru a putea fi prinsi asupra faptului), dar, nu stiu daca ma baga cineva in seama si se incurca ei cu asa ceva.

Care lege a statului roman scrie ca SOMERII (chiar si daca nu au indemnizatie pentru somaj) trebuie sa PLATEASCA EXAMINAREA? Mi se pare abuziv asta. Examinarea ar trebui sa fie gratuita pentru someri, la fel ca si cursul.

Voi ce ati face in locul meu?

Cunoasteti pe cineva care a avut aceeasi dilema? Daca da, cum a scos-o la capat?

Imi cer scuze daca v-au plictisit detaliile mele, dar, ele sunt importante cand este vorba despre ceva delicat, ca in acest caz.

Va multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista o prevedere legala in sensul celor intrebate de tine. Atat profesorii de la curs, cat si examinatorii, sunt platiti de AJOFM.
Stiu asta si din propria experienta, cu catva timp in urma am predat cursul de legislatie a muncii la 3 serii de cursanti, cursuri organizate de AJOFM si am fost si examinator.
Este adevarat ca dupa examinare cursantii au organizat o masa pentru toti - profesori, examinatori si cursanti, masa pe care ei au platit-o, fara insa ca pentru aceasta sa fie obligati.
Ai putea sa reclami la AJOFM, dar ar trebui sa ai probe in acest sens.

1 răspuns:
| darrio2007 a răspuns:

Nu se plateste nimic.In mod legal.Ei ar trebui sa va treaca examenul si fara spaga.Pentru ca asta e spaga.Au un plan anual de absolviri prin aceste cursuri.Asa ca nu este normal ce vi se cere.Veti absolvi oricum. Puneti problema undeva mai sus.La director.