| NoteBook20 a întrebat:

Salut utilizatori TPU.Am o intrebare,astazi m.a oprit politia deoarece am blocat intrarea cica,pe o parte avea dreptate pe o parte nu deoarece nu exista nc o interdictie de parcare, dar totusi era intrarea la un sediu.Ok, am fost sa mananc apoi m.am intors la masina, asta era pe un gang, o straduta foarte ingusta.Cand sa plec, un politis ma opreste se prezinta imi cere actele, apoi ma intreaba ca ce ar fi daca mi.ar da dansu o amenda de 2 mil si cv ca am blocat intrarea? I.am zis ca nu am stiut m.am scuzat, am zis ca nu o sa se mai intample.Mi.a dat actele inapoi am intrebat daca pot pleca si mi.a raspuns ca da.Intrebarea mea este,ca m.a pus un amic pe ganduri,amenda la locul faptei nu mi.a dat,nu am semnat nimic,totul a decurs bine, dar este posibil sa imi fi luat nr de la masina si sa imi trimita amenda acasa intr.un plic? Stiu ca doar la Radar iti trimite acasa, in asemenea situatii daca chiar ai gresit trebuie sa iti scrie amenda.As dori un raspuns, chiar nu vreau sa ma aflu in ipostaza de a plati o amenda venita prin posta...doarece poate veni mai tarziu asa pot interveni sa o platesc in 24 h pe jumatate, sper sa ma puteti ajuta cei care stiu!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunt ca nu o sa te amendeze, daca nu si-a notat nimic.
Oricum, termenul de 48 de ore se socoteste de la data primirii procesului verbal de contraventie.

2 răspunsuri:
| Alexs_Alex_1987 a răspuns:

Prostii. Fii atent. Nenea politistu daca e magar, poate sa iti dea amenda si sa scrie in proces verbal "NU ESTE DE FATA", in dreptul locului unde trebuie sa semnezi tu, apoi iti vine acasa prin posta si daca ridici plicul si nu faci contestatie in 15 zile de la data primirii procesului verbal, amenda intra de drept in finante si o vei gasi pe rol. Acum te linistesc intrebandu-te in felul urmator.

1. A notat numele tau undeva? daca a notat nu e prea bine. daca nu a notat e foarte bine. (poti obtine anularea amenzii in instanta f usor, asta daca depui contestatie cu premiza "nu am fost eu la volan, a fost un prieten de al meu i-am imprumutat masina). ' ' ' iti convingi tu un prieten sa zica ca e asa, si tu scapi de amenda, prietenul tau la fel si nenea politistul ramane cu o mustrare rusinata doarece nu e in stare sa dea o amenda si sa se asigure ca nu poate fi contestata. Asta e cea mai simpla metoda de a contesta daca nu ai semnat procesul verbal si mai ales daca nu ai fost de fata cand ai primit amenda. Este o varianta 100% castigatoare in orice instanta.

| NoteBook20 explică (pentru Alexs_Alex_1987):

Buna nu a notat numele meu nicaieri,tind sa cred ca a facut la bascalie, a vazut semnu de incepator si cred ca a vrut sa bage putin spaima in mine, sa arate cine este seful, nu mi.a facut nici un proces verbal, doar s.a uitat la acte si atat.Multi mi.au zis ca daca nu mi.a facut proces verbal si nu am semnat nimic nu primesc nc o amenda. Sper sa fie asa.Inca mai astept cateva raspunsuri in legatura cu asta! Multumesc oricum!