| bogdosan1 a întrebat:

Salut.

Vreau un răspuns de la cineva care cunoaște bine legea, nu doar așa din auzite.

Se dă un Program MLM care este înregistrat legal ca SRL și care are un parteneriat pentru strângere de fonduri cu o Fundație cunoscută, în folosul susținerii financiare a acesteia.

SRL-ul respectiv, încheie un contract cu un sistem de plată gen Payoneer sau Payza, la care se conectează participanții programului pentru strângerea de fonduri precum și Fundația respectivă.

Rolul lor este de a oferi un suport financiar anual care jumătate reprezintă donație pentru Fundație iar jumătate reprezintă motivație financiară pentru participanții ascendenți. Fiecare la rândul lui, invită oameni care să susțină Fundația iar conform unui plan de afiliere, ei primesc comisioane anuale pentru că alți oameni susțin anual Fundația prin intermediul lor.

Întrebarea este: Dacă atunci când un participant face plata, aceasta este distribuită imediat de Payoneer (să zicem) în conturile Payoneer ale destinatarilor (participanți și Fundație), fără ca firma ce susține legal MLM-ul să aibă vreun amestesc, încalcă cu ceva legile române?

Pentru că în cazul unei astfel de soluții de plată, banii nu intră în conturile Companiei.

Către Companie, participanții plătesc o mantenență anuală separată de plata menționată mai sus, între 3 și 5 euro (să zicem), iar compania și participanții plătesc impozit la Stat pe venit.

Pun întrebarea, pentru că am găsit un proiect internațional similar din străinătate, și doresc opinia cuiva care cunoaște legea românească.

3 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Pe scurt, un MLM vinde bunuri sau servicii reale. Daca nu face asta si e vorba doar de bani, este o schema piramidala si urmeaza sa primeasca vizita mascatilor.

| bogdosan1 explică (pentru doctorandus):

De fundraising ai auzit?

| doctorandus a răspuns (pentru bogdosan1):

Fundraising piramidal este cam cu cantec.