| HeLLp7 a întrebat:

Salutare!
Am 16 ani fara 4 luni si as dori sa imi mai o motocicleta de 50cc, dar imi trebuie permis, nu? Si vreau sa stiu daca poti sa dai de permis la 16 ani( categoria am, a1 cred) Am gasit pe acest site ca da, dar nu sunt foarte sigur, va rog sa imi spuneti! Ofer funda!. http://www.autogeneral.ro/categoria-a1.html

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, ai nevoie de permis de conducere, este bine sa incerci obtinerea categoriei A1 de la inceput, cu aceasta poti conduce si motocicletele de categoria AM (pana in 50 cmc).
Conform art.20 din OUG nr.195/2002 (Codul rutier), rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(4) Vârsta minimă pentru obţinerea permisului de conducere este de:
a) 16 ani împliniţi, pentru categoriile de vehicule AM, A1 şi B1;"
Scoala de conducere o poti incepe de la 15 ani si 9 luni.

| HeLLp7 explică:

Dar daca am categoria a1 pot conduce motociclete de 125cc?