| MC66 a întrebat:

Am o motocicleta de 50cc, pot sa o conduc si cu permis categoria AM?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, pentru motocicletele de pana la 50 cmc este destul permisul de categoria AM, bineinteles daca se incadreaza la moped, cu toate caracteristicile, conform OUG 195/2002, citez:
„21. moped - autovehicul, cu două sau trei roţi, a cărui viteză maximă prin construcţie este mai mare de 25 km/h, dar nu depăşeşte 45 km/h şi care este echipat cu un motor cu ardere internă, cu aprindere prin scânteie, cu o capacitate cilindrică ce nu depăşeşte 50 cmc sau cu un alt motor cu ardere internă ori, după caz, electric, a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 4 kW, iar masa proprie a vehiculului nu depăşeşte 350 kg, neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculului electric."

| MC66 explică (pentru Ioandelasal):

Motocicleta ii un Derbi GPR 50, da depaseste 100km/h

| Ioandelasal a răspuns (pentru MC66):

Atunci ai nevoie de permis de conducere de categoria A1, se poate obtine tot de la 16 ani.

| Nhldyhs a răspuns (pentru Ioandelasal):

Modelul respectiv se conduce cu categoria AM derbi gpr 50 ca omul si l a modificat sa prinda 100 la ora asta e Este partea a doua, dar oricum in ziua de azi Orice moped depaseste 45kmh cu toate limitarile, o spun din propria experienta ca am detinut un Aprilia RS 50 care arata si se comporta ca o motocicleta dar in cartea sa civ era clasata ca moped

| Ioandelasal a răspuns (pentru Nhldyhs):

Daca depaseste 45 km/h se incadreaza la categoria A1 si daca va fi prins cu o viteza mai mare va avea dosar penal pentru conducere cu un permis de categorie necorespunzatoare si poate fi condamnat penal iar permisul ii va fi anulat. De ce sa riste asta?

| Nhldyhs a răspuns (pentru Ioandelasal):

Intr-adevar nu neg aceasta chestie eu incerc sa spun ca motocicleta respectiva in acte Este clasificata ca moped l1e,dar nu stiu daca ai detinut vreodata un vehicul de 50 cc dar dupa cum observi doar In Bucuresti majoritatea mopedelor sunt modificate cu seturi de 80cc si sunt delimitate in cea Mai mare parte, politia nu face nimic in privinta asta, si faza cu depasitul de 45 kmh Este o prostie, spre exemplu pot sa te duci la reprezentata sym de scutere din Bucuresti sau la super soco sa vezi ca acele modele nou noute depasesc 45 si ajung undeva la 54 kmh sau 50kmh limitate fara nicio modificare si sunt mopede in acte, eu personal nu am auzit niciodata sa se deschida vreun dosar penal din cauza aceasta, daca tu stii vreun caz de genul sa Imi spui

| Nhldyhs a răspuns (pentru Ioandelasal):

Daca ma crezi nebun poti sa te uiti peste tot Mai ales in Bucuresti si vei vedea ca toate mopedele depasesc 45kmh, nu are rost sa ne ascundem dupa deget ca toate scuterele si motocicletele de 50 cc sunt modificate in Romania ba cu seturi Mai mari ba cu variatoare ba cu tobe schimbate si cu limitatorul de viteza scos, daca Este asa intr-adevar cu aceasta lege asa stricta orice detinator de moped avea dosar penal