| DubSmash a întrebat:

Salutare!
Am renuntat la liceu la inceputul clasei a 11-a acum 3 ani, acum, incep seralul sa termin liceul...
Am 22 de ani si m-ar interesa sa stiu daca mai pot lua pensia de urmas? (stiu doar ca o pot lua pana la varsta de 26 de ani)
Multumesc!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform L.263/2010, privind sistemul unitar de pensii publice, cu md. si compl. ulterioare, citez:
„ART.84.Copiii au dreptul la pensie de urmaş:
a) până la vârsta de 16 ani;
b)dacă îşi continuă studiile într-o formă de învăţământ organizată potrivit legii, până la terminarea acestora, fără a depăşi vârsta de 26 de ani;
c)pe toată durata invalidităţii de orice grad, dacă aceasta s-a ivit în perioada în care se aflau în una dintre situaţiile prevăzute la lit. a) sau b)."
Fata de aceste prevederi poti lua pensie de urmas, asa ca adreseaza-te Casei de Pensii Publice din judetul tau.