| ZiggyTziggy a întrebat:

Salutare. Aseara am fost cu masina mea personala cu un prieten el a condus pentru ca eu eram baut. A fost prin in localitate cu 82 km/h si nu avea nici actele la el + ca e incepator si eu nu mai am semnele. Pentru viteza si faptul ca nu avea actele la el a primit doar avertisment, in schimb a luat amenda 145 de lei in 48 de ore. Va intreb, daca nu plateste amenda ce se intampla? Pe procesul verbal e numele lui, m-ar afecta pe mine cumva sau?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu plateste 145 lei in 4 de ore va plati cel putin dublu, respectiv 290 lei, daca nu s-a prevazut o alta amenda mai mare.
N-are de ce sa te afecteze daca respectivul, asa cum spui, detinea permis de conducere, doar ca nu-l avea asupra lui. Doar daca n-ar fi avut permis de conducere sau n-ar fi fost de categorie corespunzatoarea erai vinovat de incredintarea masinii unuia fara permis si asta era infractiune.

suntserios
| suntserios a răspuns:

E problema lui daca nu isi plateste amenzile pe numele lui.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Nu, il afecteaza doar pe el.