| Dinescu_Florin_1936 a întrebat:

Salutare. Cu categoria B poti conduce si motociclete de pana in 125 cm, sau doar scutere?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cu permis de conducere de categoria B poti conduce mopede - categoria AM - si ATV-uri ce se incadreaza la categoria B1. De asemenea pori conduce si tractoare.
Conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(2) Permisele de conducere dau dreptul de a conduce vehicule pe drumurile publice, după cum urmează:
d) permisele de conducere eliberate pentru orice categorie sunt valabile pentru vehiculele din categoria AM;
f) permisele de conducere eliberate pentru categoriile A, B, C sau D sunt valabile pentru categoriile A1, A2, B1, C1, respectiv D1;
g) permisele de conducere eliberate pentru categoria B sunt valabile pentru triciclurile cu motor având o putere de peste 15 kW, cu condiţia ca deţinătorii permiselor să aibă vârsta de 21 de ani împliniţi."

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu B nu poți nimic.
Ai nevoie de A, A1 pentru motocicletă care nu depășește 125.