| alexcelmic a întrebat:

Salutare, este normal să mi se perceapă o "taxă de traseu" in ziua examenului auto practic? Am vorbit cu diferiți prieteni cu permis care l-au luat de curând si nici unul din ei nu au plătit acea taxă.

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Acea taxa (pentru prima examinare) este, de regula, cuprinsa in suma platita la scoala de conducere si vezi actul incheiat cu aceasta.
Daca este cuprinsa nu mai trebuie s-o platesti de prima data, alta este situatia cand repeti proba practica.

| alexcelmic explică (pentru Ioandelasal):

Este prima dată în care susțin proba practică si nu știu exact daca era cuprinsă în contractul încheiat cu scoala, țin să specific că acea taxă o plătesc la sediul firmei si nu instructorului

| Ioandelasal a răspuns (pentru alexcelmic):

Citeste contractul si o sa afli.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ziua de examen sa plătește că o ora de condus pentru că folosești mașină scolii

| Drimmero a răspuns:

Aia sunt banii instructorului, platesti masina ca o folosesti pentru examen, nu stiu cat de normala e suma mai ales ca platesti scoala cu totul si nu-si justifica suma de multe ori pentru ca multi dupa 45 de minute te dau afara din masina dar nu mai conteaza daca iei permisul

| mi25 a răspuns:

Totul depinde de regulamentul scolii si prevederile contractuale. Unele scoli nu percep separat o asemenea taxa, deoarece este cuprinsa in taxa de scolarizare, altele o percep.

| anonim3247 a răspuns:

Plătești ce scrie aici - Taxa pentru rezervarea autoturismului în ziua examenului de traseu

https://www.scoala-auto-dicu.ro/taxe-pt-examen-auto/

| anonim3247 a răspuns:

Să ai banii la tine că altfel nu dai examen - pleacă instructorul cu mașina de examen imediat cum i-ai spus că nu ai banii.

Asta dacă nu ai plătit mașina cu o zi în urmă la școală.

Nu te urci în mașină ca să dai examen dacă nu e plătită mașina.

Te reprogramezi după aia și dai traseul cu altă mașină tot după ce ai plătit înainte taxa de rezervare a mașinii la traseu.

O mașină la examen pierde 4 ședințe - deci 300 lei cum ia școala aia e o sumă normală.

| 120bulevard a răspuns:

Ce taxa de traseu ma laughing asa ceva n-am mai pomenit, o fi un mod mai frumos de a "cere" cascaval ca sa treci laughing

Răspuns utilizator avertizat