| r0ckmyw0rld a întrebat:

Intreb si eu, pentru cine se pricepe. Daca mama vrea sa cumpere o casa, poate sa o treaca doar pe numele meu daca eu sunt minor?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poate sa o treaca, doar ca va trebui sa semneze contractul alaturi de tine, ca reprezentant legal, deoarece nu esti major. Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, asta e discriminare.

| LifeIsNotPerfect a răspuns:

Nu are cum, insa casa iti va ramane mostenire daca este pe numele mamei/tatalui tau big grin

| popeasca a răspuns:

Nu. Trebuie sa ai 18 ani impliniti.

| Gritsco_Vitalie_1997 a răspuns:

Da dar sunt multe nuante

| madalina1908 a răspuns:

Nu pana ce nu ai 18 ani nu poate pune pe numele tau!

| aRaBw a răspuns:

Proprietatea nu poate fi trecuta pe numele tau daca esti minor. Abia dupa varsta de 18 ani proprietarul/proprietara poate trece casa pe numele tau.

| AlexandraStf a răspuns:

Pentru cumparare ii trebuie aprobarea Autoritatii tutelare de pe langa primaria respectiva, e un dosar care se depune acolo si care contine, printre altele, declaratia procuratorului de fonduri, cererea parintilor, numirea unui curator care va asista tranzactia si care mai departe va supraveghea modul in care este pastrat bunul copilului. Daca minorul are peste 14 ani va da si el o declaratie...