| francezul a întrebat:

Salutare la toata lumea as avea si eu nevoie de ceva informatii daca se poate, sunt la un pas sa mi cumpar o casa la tara, casa are 3 camere este facuta din caramida rosie si cred ca este construita prin anul 1965; casa si terenul aferent casei adica gradina are 2970 metri patrati, costul acestei case este de 30000 lei, eu vreau sa stiu cat ma costa pe mine taxa intabulare, pentru ca cineva mi-a zis ca ma costa peste 3000 de lei altcineva mi-a zis 1000 lei nu mai stiu ce sa mai cred, asa ca de aceia am apelat la voi sa vedem daca ma puteti lamuri si pe mine dar daca se poate cat mai repede va multumesc frumos si va doresc o zi placuta la totii

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Costurile unui contract de vanzare-cumparare incheiat la un notar public, la valoarea de 30.000 lei, sunt urmatoarele:
-extras CF pentru autentificare - 40 lei;
-impozit pe transferul dreptului de proprietate - 600 lei;
-onorariul notarului public - 580 lei, la care se adauga TVA de 24%, in total 720 lei;
-intabularea in CF - 60 lei.
De mentionat ca, daca nu exista alta intelegere a partilor din contract(vanzator si cumparator) atunci primele doua le suporta vanzatorul si ultimele doua cumparatorul.
Total costuri - 1.420 lei.
Poti face economie de 140 lei daca gasesti un notar incepator care nu este platitor de TVA. Numai bine!