| Estoubalac a întrebat:

Vreau sa cumpar o casa, in oras si din 560 de m patrati cat are terenul 260 de m(in gradina) sunt ai statului(unde s-a mai construit cam prin anul 2000 inca doua camere, fara autorizatie si proiect).Ce variante as avea daca o cumpar, pot cumpara/concesiona de la primarie si cei 260 de m chiar daca e construit pe el fara autorizatie?
Multumesc anticipat

3 răspunsuri:
| simpluone a răspuns:

Practic tu cumperi doar cu terenul de 300 mp. Cei 260 mp ale statului sunt ale statului si trebuie sa iei in considerare ceea mai dezavantajoasa varianta ca nu il poti folosi. Indiferent ce-ti spune proprietarul care banuiesc ca vrea sa-l vanda cat mai repede. Gandeste-te bine cand achizitionezi ca o astfel de achizitie o faci o singura data poate in viata si necesita un mare efort financiar. Personal as cumpara ceva care sa nu-mi produca probleme dupa achizitie!

| Estoubalac explică (pentru simpluone):

Apreciez raspunsul si punctul de vedere.Inca un detaliu.lasa destul de mult (undeva la jumatate) la pret si cunosc bine vanzatorul (e din familie).Ce parere ai, in conditiile astea? Si despre problema cu proiectul ce zici?

| simpluone a răspuns (pentru Estoubalac):

Ar trebui sa te interesezi la primaria de care apartine acel pamant. Vezi daca se poate concesiona sau cumpara inainte de a face actul de vanzare cu actualul proprietar. Cat despre ce e construit pe el. daca nu e in acte teoretic nu exista.