| thechosenone a întrebat:

Salutare la toti! Sunt nou pe TPU.ro si am urgent nevoie de un raspuns la problema mea...Am aproape 15 ani si tot ce imi doresc de ziua mea este o excursie in italia, fara parinti (deoarece raman la niste rude de acolo ). Din cate sunt eu informat acest lucru nu este posibil deoarece sunt considerat minor...Eu v-as ruga, daca stiti ceva in legatura de pasaport, s au ma rog ceva care sa merg fara parinti, doar cu ruda respectiva. stiu engleza si romanalaughing am cu ce ma descurca daca mi se pune vreo intrebare. astept raspunsurile oamenilor sinceri si implicati in problema mea. bafta!

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie sa discutati cu un notar priceput in aceste probleme. Cred ca parintii tai iti pot face un act la notariat prin care sa-ti permita iesirea din tara cu acea persoana, persoana care va trebui sa semneze si ea un act la notariat cum ca isi asuma intreaga responsabilitate in ceea ce te priveste. Se poate sigur.

4 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Pai dragul meu e foarte simplu. Iti faci pasaport. Trebuie acordul parintilor pentru iesirea din tara iar la aeroport vei fi dat in grija celor din avion de catre parinti si acolo te vor preda rudelor.

| ines a răspuns:

Da ati poti face pasaport dar numai cu acordul parintilor si pentru a merge cu ruda trebuie sa faca parinti tai o procura. La notar cum ca sunt de acord ca tu sa calatoresti ansotit de acea persoana

| Bishop a răspuns:

Din cate am inteles (ca si eu o sa merg la vara in italia la mama mea cu tatal meu...si am 14 ani laughing ) iti trebuie de la notariat niste semnaturi, cu acordul parintilor...

| beautykillls a răspuns:

Nu este asa simplu cum cred unii pe aici. ai nevoie de imputernicire din partea parintilor pentru persoana cu care vei parasi tara, trebuie sa ai buletinul, asta in cazul in care mergi cu masina sau cu avionu cu rudarespectiva. daca vei iesi din tara singur ppoti face asta numai cu avionul si numai cu anumite companii aeriene. contra cost, serviciul pentru minori neinsotiti va trebui cerut, iar tu vei fi exact ca un pachet. te duc parintii la aeroport, semneaza pentru tine, isi dau datele lor, si datele persoanei care te va lua de la aeroport in italia, ai o dadaca care iti sufla in cur prin aeroport, si cand ajungi acolo persoana care te ia semneaza ca te-a luat (in cazul in care mergi cu acest serviciu, iti trebuie procura de la parinti ca isi dau acordul ca tu sa iesi din tara, folosind acest serviciu). crede-ma am experienta. dar sa fii sigur mergi la un notar, sau suna la vama din aeroport. oricum la notar tree s mergi big grin