| xyz12309 a întrebat:

Salutare, ma aflu într-o dilemă, am fost implicat într-o tamponare, un scuter s-a strecurat printre mașinile oprite in coloana și a alunecat lovindu-mi ușa mașinii, rezultând o ușa înfundata binișor plus vopsea sarita de pe ea și de pe aripa spate, scuteristul a zis inițial ca are rca dar nu îl are la el, ulterior a zis ca nu are rca valabil, am fost la accidente ușoare, am rămas să îmi fac mașina, el urmând să îmi plătească devizul de reparatie care se ridica la 5000 lei, mașina este una din 2006, îngrijită, km puțini, nu am vrut sa fac rabat de la calitate la piese și calitatea lor, am fost pentru deviz la reprezentanță și am cerut înlocuirea ușii (am discutat cu unchiul meu care e tinichigiu și m-a sfatuit sa o schimb ca o sa rezulte ceva plin de chit și de o calitate îndoielnică dacă se repară ușa avariată), acum ce e drept 5000 e cam piperat prețul, dar nu as vrea sa fac rabat de la calitate, nu este vina mea că omul circula fără asigurare și pe vreme nepotrivita pentru scuter, ce părere aveți?

Răspuns Câştigător
| Asigurari a răspuns:

1. In primul rand el trebuie sanctionat caa a circulat fara polita rca valabila de catre organele competente.
2. Nu ai altceva de facut decat sa te adresezi Fondului de Protectie al Victimelor Strazii.
3. In cazul in care esti implicat intr-un acccident, atata timp cat cealalta persoana nu prezinta documentele neccesare incheierii unui constat amiabil (in speta polita rca), trebuie mers la politie.

| xyz12309 explică (pentru Asigurari):

Am mers la politie, cel cu scuterul a fost amendat pentru lipsa rca, nu ne-am înțeles la contravaloarea pagubei produse, mi-am luat deviz de la reprezentanță, am depus documentele la BAAR și mi-au virat ei banii urmând sa se îndrepte împotriva celui cu scuterul pentru recuperare, foarte prompți cei de la BAAR și toate documentele depuse online.

3 răspunsuri:
| nutuxcristian a răspuns:

Salut.
La locul coliziunii trebuia sa chemi un echipaj de politie pentru a constata situatia si pentru a-l mustra penal pe conducatorul scuterului care circula fara RCA.
Ce poti face tu e sa te adresezi Fondului de Protectie a Victimelor Strazii administrat de BAAR.

| suntserios a răspuns (pentru nutuxcristian):

Sa mergi fara RCA nu e infractiune sa il mustre penal careva.