| cristicosmin2226 a întrebat:

Salutare prieteni! Am și eu o problema legată de radierea unei mașini!
Problema este următoarea: Sunt proprietarul unui golf, am vrut sa scap de ea și sa o radiez mașina nu a fost folosită 2 ani și nu am avut cui sa o vând, neinspirat fiind am apelat la un domn pe care nu îl cunosc personal a fost recomandat de cineva care a lucrat cu el la rândul lui tot așa recomandat de cineva.
Domnul respectiv mia ridicat mașina din curte împreuna cu talon/carte/copie buletin, mia oferit suma de 1300 ron spunându-mi că urmează sa se ducă cu ea la programul rabla ca are niște relații va avea și el profitul lui iar mie urmează sa îmi vina acasă certificat de distrugere de la rabla.
Toate bune și frumoase până zilele trecute când am fost sunat de domul respectiv și mi-a spus pe un ton nervos că mașina e deja radiată, ca nu a putut face nimic, că sa făcut de râs. I-am spus domnului că mașina nu are cum sa fie radiată eu plătesc impozit la ea (fapt care este adevărat) și l-am întrebat cum putem soluționa problema. El mi-a propus să îi dau suma de 1000 ron pentru a îmi oferii actele înapoi (carte/talon) dar mașina și numerele nu mai mii le poate da pentru că a dus deja mașina la un centru de fier vechi. Acum întrebarea este următoarea. E recomandat să fac acest târg cu omul să îmi dea înapoi actele, iar dacă da cum voi putea scoate mașina de la impozit?

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Respectivul sa-ti dea actul de predare la centrul de fier vechi, actele masinii si numerele de circulatie. Cu acestea poti depune cerere de radiere, conform Ordinului MAI nr. 1501/2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
ART. 24.(1)
(2) Proprietarii de vehicule înmatriculate sau înregistrate sunt obligaţi să solicite radierea din circulaţie în termen de 30 de zile de la data:
a) când vehiculul a fost dezmembrat, casat sau predat unei unităţi specializate, în vederea dezmembrării;
ART. 25.(1)Radierea se face pe baza depunerii certificatului de înmatriculare sau de înregistrare şi a plăcuţelor cu număr de înmatriculare ori de înregistrare, după caz, a cărţii de identitate a vehiculului (doar pentru vehiculele înmatriculate după 1 iulie 1993), a fişei de înmatriculare cu viza organului fiscal competent al autorităţii administraţiei publice locale, stabilită potrivit legii, ori a certificatului de atestare fiscală, precum şi a documentelor care atestă faptul că a intervenit una dintre situaţiile prevăzute la art. 24 alin. (1)-(4)."
Cei de la centrul de fier vechi trebuiau sa stie ca nu se iau numerele de circulatie, fiind necesare pentru radiere si nu cred ca le-au luat. Nu-i dai nici un ban pana nu-ti da numerele si spune-i ca o sa-l dai in judecata daca nu le primesti intr-un termen rezonabil, de ex. de 10-15 zile.

| Simpatic a răspuns:

Domnul respectiv nu este nicidecum domn, este un escroc si trebuie tratat ca atare, eu nu stiu aceasta smecherie dar este posibil sa fie o practica deja cunoscuta printre cei care fac astfel de magarii.
Eu stiu ca radierea fie ca vorbim de cea pentru transcrierea proprietarului fie cea pentru scoaterea definitiv din circulatie a autovehiculului trebuia sa o faci tu depunand documente la Directia Regim Permise de Conducere si Inmatriculare a Vehiculelor (DRPCIV) nu sa dai actele unor necunoscuti, care oricum nu au drept de proprietate asupra bunului tau, ai gresit grav, cred ca in continuare vei plati impozit pe acea masina desi tu nu o mai detii.
Daca respectivul chiar radia masina din circulatie avea nevoie de procura notariala de la tine, ca sa faca asta ca si cum ar fi fost masina lui. Despre radiere si scoatere din circulatie, remat etc https://caroutis.com/......irculatie/

Sfatul meu mergi de indata la IPJ (Inspectoratul Judetean de Politie) si depune sesizare referitoare la acest escroc, comunica-le tot ce ti-a zis, daca ai capturi de ecran cu banii pe care ti i-a cerut da aceste dovezi politistilor.
Vor sti ei sa te indrume ce sa faci.
Sesizarea e gratuita si pierzi doar 30 minute pe la sectie pe la ei.
Poate asa vei ajunge sa iti recapeti bunul sau cel putin sa il scoti de la impozit...nu lasa escorcii sa isi faca de cap nu stii ce manevre a facut asta cu masina ta si la ce te poti astepta pe viitor.

Tu nu cu un domn ai avut de a aface ci cu un gainar, un geambas alias samsar de 2 lei.

| RxTx a răspuns (pentru Simpatic):

Poate a carat droguri cu ea și este confiscată într-o vamă!

| Simpatic a răspuns (pentru RxTx):

Droguri nu avea cum sa care pentru ca era arestat si condamnat, dar este posibil sa nu fii departe de adevarat, sa fi facut trafic de tigari si masina a fost confiscata! Pentru ca daca ai bagat de exemplu 10 cartuse de tigari in masina deja ai depasit cu mult maximul limita de 4 cartuse (daca nu ma insel), ceea ce da duce si la retinerea autovehiculului.
De asta i-am si zis autorului intrebarii sa se adreseze politiei
Nu stii ce nasoale si pe unde a facut gainarul ala si dupa esti chemat sa dai cu subsemnatul, pe langa asta va plati si aiurea impozit pe autovehicul anual

| RxTx a răspuns:

Mergi la un notar sau avocat
Un avocat îți ia 200 lei să te asculte și să îți dea cea mai bună soluție.

Din punctul meu de vedere opinia mea este că este excroci și s-ar putea sa își fi luat banii pentru radierea acelei mașini
Este posibil că el sa o fi dat-o la unii care dezmembrează madini
Sau alte combinații din astea nasoale.
Eu cred că mai bine mergi la poliție daca nu ai 200 lei să dai la un avocat să îți aloce câteva secunde sa te asculte și să îți spună ce este mai bine sa faci.

Pt că daca cumva mașină nu este radiata distrusă și nu îți aduce hârtia că a fost distrusa și nu îți dă acea foaie de distrugere de la fiare vechi

Atunci tu ne mai având mașină nu poți să o mai radiezi pentru că nu și ce să radiezi pentru că îți trebuie seria de la caroserie și seria de la motor și numerele

In concluzie tu nici furata nu o sa o poți da pentru că omul ți-a dat 300 lei pe ea

Eu am înțeles că omul ți-a dat ție 1300 lei și acum îți cere înapoi 1000 lei asta suna rău de tot a țeapă excrocherie șarlatan
Știi de ce nu îți cere cei 300 lei diferența
Pt cazul in care te duci la poliție și spui povestea
Ați ci omul sa poată spune că ți-a platit-o
Ți-a dat 300 lei pe ea

Și că tu ești un excroc șarlatan infractor care nu ai platit taxe și impozite statului pentru cei 300 lei pe care i-si luat pentru acel obiect așa că el va ruga poliția să deschidă dosar penal
Și vei fi urmărit penal pentru că nu ai platit taxe și impozite la cei 300 lei
Și vei ajunge la tribunal unde e posibil să aibă pile cu ostonte și relații așa cum se lauda să îți dea 3luni de pușcărie cu execuție
Apoi te vei ruga tu de el sa te scape și să îi dai fără număr când vezi că el are.cheilr și butoanele pârghiile prin care poate influenta balanta justiției
Nu ai văzut că e oarbă și că ține în mână o cumpănă care atârnă într-o parte
Daca era să îți explice că e corect nu era legată la ochi și nu ținea o balanta înclinată

| cristicosmin2226 explică (pentru RxTx):

Tocmai de aceea îmi este teamă să apelez la politie, pentru că acest business pe care l-am făcut cu domnul nu este chiar legal, am înstrăinat mașina împreuna cu toate actele unui străin fără vreun contract, și îmi este teamă să nu suport și eu consecințe …… as dori să rezolv aceasta situație amiabil cu domnul, să picam la o înțelegere …… dar el fiind escroc…. Habar nu am ce să fac pentru a fii totul in regula

| RxTx a răspuns (pentru cristicosmin2226):

Cum sa. Unai un contract!
Și contractul verbal se cheamă tot contract
Are numele de business agrement

La piața ai vreun contract că dacă dai o bank ora de 5 lei îți și da Kilogramul de mere!
Tot la fel se bazează pe o înțelegere verbală care poate ține locul de contract!

| RxTx a răspuns (pentru cristicosmin2226):

Cauta un polițist să stai de vorba cu el în particular
Așa cum ai găsit un interlop vei găsi mai repede un polițist
Poate îl cu oaste la asigurări langa secția de poliție cineva și te pune în legătură.
Poate la chioșcul cu sandwich-uri de la poartă
Și îl inviți pe om la o cafea și eu cred că există și polițiști de bună credință
Eu cred că s-au săturat le este și lor lehamite de atâția șarlatani interlopi hoți bișnițari cămătari
In cat vor să.ai ajute și câte un om obișnuit așa că să facă și ei o faptă bună.

| RxTx a răspuns:

Tare curios sunt să vad cum se termina aceasta poveste!

| cristicosmin2226 explică (pentru RxTx):

Și eu sunt tare curios