| AndreiCif a întrebat:

Salutare! Scriu in legătura cu o situație. Bunica mea, tot spune ca primăria comunei unde locuiește ii este datoare cu un teren de 2200mp deoarece a lucrat pe raza comunei mai mult de 30 de ani. Imi spune mereu ceva legat de 22%. Menționez ca a lucrat ca asistenta de dispensarul comunei.
Stie cineva despre ce este vorba?
Mulțumesc!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu am auzit de o asemenea prevedere legala.
Conform L.18/1991, a fondului funciar, rep. in 1998, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 21
  (1) În localităţile cu excedent de suprafaţa agricolă, cu deficit de forţă de muncă în agricultura, din terenurile prevăzute la art. 18 se poate atribui în proprietate teren până la 10 ha în echivalent arabil tuturor familiilor care solicita în scris şi se obliga să lucreze aceasta suprafaţă.
  (2) Familiile fără pământ sau cu pământ puţin din alte localităţi, care solicita în scris, pot primi în proprietate până la 10 ha teren în echivalent arabil, cu obligaţia de a-şi stabili domiciliul în comuna, oraş sau municipiu, după caz, şi de a cultiva pământul primit, renunţând la proprietatea avută în localitatea lor, din extravilan."

Bula
| Bula a răspuns:

Mergi, intreaba cat mai multe detalii de la bunica ta (cand a aflat de acest "drept", de la cine, etc.
La urma, mergeti la primarie impreuna si clarificati situatia.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu am auzit niciodată vrei lege că primăria să îți de-a pământ doar că ai lucrat mult timp intr-un loc.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bunica este senilă numai asculta tot ce spune ea, ce varsta are? Duo la un psihiatru ca sigur are ceva la cap.

| Mihai0101 a răspuns:

Posibil sa fi luat de comunisti in perioada aceea cand lua terenurile la oameni din cate stiu se fac retrocedari daca a fost luat cu forta in aceea perioada.Adica faci niste acte si primiti terenul inapoi