| banditul007 a întrebat:

Salutare. Se mai poate da de permis cu 8 clase sau s-a aplicat acea lege cu liceul terminat?

15 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Legislatia rutiera actuala nu contine nici o conditie de studii pentru obtinerea permisului de conducere, important este sa stii citi si scrie. Au fost doar stiri false si discutii privind o conditie de studii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu prevede nimic legat de numar de clase codul rutier

| anonimg a răspuns:

Trebuie să ai dovada absolvirii cel puțin cursurilor primare (adică 4 clase). Obligatoriu trebuie să știi să scrii și să citești.
Dacă polițistul îți scrie o amendă și tu nu știi să o citești? Sau te pune să semnezi scriindu-ți numele și nu știi decât să faci un X?
Era vorba de minimum 10 clase (liceu sau școală profesională); dar încă nu s-a dat o astfel de lege.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonimg):

Adică? Bagi lumea în ceață. Eu am vorbit cu altcineva și mi-a spus ca obligatoriu 10 clase pentru permis conducere.

| anonimg a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu bag pe nimeni în ceață. Niciun ziar și nici o știre nu vorbește despre 10 clase obligatorii ca fiind o lege existentă. Se vorbește despre ea în viitor; dar nu a fost promulgată. Și nici nu cred că va fi. Pentru că sunt mulți oameni care nu au 10 clase. Sau va fi dată și promulgată peste cel puțin 10 ani. Dar încă nu este existentă în prezent decât în stadiul de dezbatere în parlament.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonimg):

Am înțeles! Merci pentru răspuns, mi-ai făcut seara mai bună.

| AwGenetix a răspuns:

Ce gluma e asta? poti da la scoala de soferi cu zero clase. daca ști sa citești, ce trebuie are soferia cu doctoria.

| Cosmin86 a răspuns (pentru AwGenetix):

"stii", cu 2 de i, ca e persoana a doua.

| Apokales a răspuns (pentru Cosmin86):

De unde sti tu, ma?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Apokales):

Esti un taran prost si analfabet? "stii", cu 2 de i, ca e persoana a doua.

Sau esti prea prost ca sa intelegi? Mars pe santier!

| Apokales a răspuns (pentru Cosmin86):

Era o gluma, esti prea impulsiv. Imi cer scuze!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Apokales):

Scuze, nu mi-am dat seama. Ideea e ca plin de idioti pe site-ul asta, de-asta sunt asa.

| Apokales a răspuns (pentru Cosmin86):

Recunosc ca fac greseli de gramatica, dar incerc sa le corectez si sa ma corectez. Iar in legatura cu site-ul, mi se pare ca sunt multi adolescenti dezorientati, atata tot.