| anonim_4396 a întrebat:

Salutare!

Stiti cumva care este scopul real al campaniilor de iesire la vot al televiizunilor? mai ales al PRO TV-ului? ceva cred ca imi scapa...initial am fost scarbit sa votez..am zis ca poate ii incurcam.dar e posibil sa fie de fapt in avantajul politicienilor absenta noastra?

2 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Depinde absenţa cui şi în avantajul cărui candidat (celui care mizează pe prostimea sau celui care chiar reprezintă ceva valoros, dar de obicei remarcat de prea puţini).

Problema e că majoritatea celor care votează, la cum votează/gândesc, nici nu ar trebui să aibă dreptul la vot. Mass-media, popii şi primarii îi spală pe creier (şi aşa cam gol), astfel şi toţi ceilalţi ajung să fie pe mâna lor - tipicilor votanţi, care formează majoritatea.

...şi o dăm aşa din an în an, cu şanse infime de a ieşi din mocirlă.

Are hibele ei şi democraţia asta.

Ca democraţia să fie constructivă în asemenea cazuri, e nevoie ca mai întâi populaţia să fie (re)educată. Cu analfabeţi, ce stau la cozi la pupat moaşte, nu o să ajungem prea departe.

| BogdanFRD a răspuns:

Salut.De obicei, oamenii cu drept de vot din Romania ies in numar tot mai mic, probabi scarbiti de clasa politica, resemnati ca nu se mai poate schimba nimic.Si intr-adevar, toti sunt niste hoti, vor sa i-a puterea sa-si puna oamenii lor in anumite functii si sa poata fura in tihna.Si revenind la intrebarea ta,majoritatea televiziunilor din Romania sunt vandute, daca te uiti de exemplu pe RomaniaTv, aia vorbesc frumos de Ponta si urat de Basescu, daca te uiti pe
RealitateaTv aia vorbesc frumos de Basescu si Udrea si-l critica pe Ponta, si tot asa.ProTv nu sustine pe nimeni, este probabil singura televiziune "libera" din Romania.ProTv-ul ii critica pe toti si spun adevarul despre averile lor, gen Tariceanu, am aflat de la ProTv ca a schimbat multi bolizi, cinci neveste si partide politice.Scopul campaniei de la ProTv este acela ca oamenii sa iasa la vot, sa-si exercite acest drept si sa nu se lase manipulati.Sa voteze pe cine considera ei ca ar putea schimba viitorul tarii in bine, dar din pacate oamenii nu inteleg nimic din asta si ca de obicei presedinte iese tot cine trebuie.