| Drifterx500 a întrebat:

Salutare TPU! Daca in august imi dau demisia de la fabrica si ma angajez in alta parte mi se scade din salariu? Mentionez ca mi-au ramas doar 5 zile de concediu si nu stiu cum functioneaza sistemul asta.

2 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Fiecare fabrica are un salariu diferit față de alta.
Dacă mai ai zile de concediu trebuie să le iei de la fabrica unde lucrezi acum. Dacă nu îți iei zilele de concediu și ai plecat de la fabrică, atunci ai pierdut aceste zile.
Vei avea zile de concediu și la noua fabrică, dar numai după 6 luni de muncă.

Cel mai bine este să pleci cu transfer. Cât timp lucrezi la această fabrică îți poți căuta o altă fabrică la care sa lucrezi. Iei legătura cu noua fabrică și ți se va face transferul.
Dar repet: zilele de concediu le poți lua numai cât încă ești la fabrica actuală.

| Yuoia a răspuns:

In alta parte te angajeaza cu salarul lor. Nu se tine cont de ceea ce ai avut inainte. Poate fi mai mare sau mai mic.
Ia-ti cand vrei cele 5 zile de concediu. Inainte de demisie. Si nu uita de preaviz.