| Stefy_3459 a întrebat:

Salutare tuturor, am deschis acest topic deoarece sunt foarte nedumerit..am " N " probleme fara nici un raspuns..sa o luam de la inceput o data cu implinirea varstei de 18 ani, acum cam o luna si jumatate am inceput scoala auto ( categoria a + b ) toate bune si frumoase insa de cand cu noua legislatie rutiera au aparut semnele de intrebare..noua legislatie care prevede " varsta minima de 20 de ani pentru posesia unui permis de conducere categoria A " ma include si pe mine sau doar pe cei care vor incepe dupa 19 ianuarie?! daca da as vrea un mic sfat. avand in vedere ca a trecut perioada aceea de 5 saptamani in care dosarul trebuia sa stea la ei, eu as putea sa dau sala pana pe 19?! multumesc..astept cat mai multe raspunsuri sunt foarte comfuz

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dupa intrarea in vigoare a modificarilor la OUG 195/2002 (Codul rutier), aduse prin L.203/2012, acestea se vor aplica tuturor celor care vor sustine examenele dupa aceasta data, indiferent ca au inceput scoala de conducere anterior datei de 19.01. 2013. Nu vor fi primiti la examene cei care nu indeplinesc conditia de varsta pentru categoria de permis pe care o vor.

| foxsilver a răspuns:

Cred ca cel mai in masura sa-ti dea raspunsul este instructorul tau, el ar trebui sa fie la curent cu noua legislatie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Suna La "scoala" de masini sau pe profesorul tau care te invata sa conduci.O sa te ajute 100% laughing

| Stefy_3459 explică (pentru anonim_4396):

Daca m`ar fi ajutat el nu as mai fi pus intrebarea.

| pisicutzamik a răspuns:

Buna te include si pe tine, am vazut un reportaj la stiri despre elevii care sunt la licee cu profil mecanic/masini si trebuie sa stea doi ani pe bara cei care termina pana la indeplinirea varstei pentru a intra in posesia permiselor

| xLionel a răspuns:

Nu cred ca o sa primesti raspuns nici acum sad

| Robin0744 a răspuns:

În mod evident, legea se aplică tuturor persoanelor care nu au împlinit 20 de ani la intrarea în vigoare a reglementării. Chiar dacă au făcut cursuri înainte sau după intrarea în vigoare, acest detaliu nu are relevanță.