| Sk_Alex_1995 a întrebat:

Salutare tuturor! Problema sta in felul urmator, am fost reprezentant oriflame timp de 2 ani si ceva, lucram execrabil si aveam comenzi in cantitati industriale, lucram pe doua conturi iar comenzile lunare erau de aproximativ 1200 lei pe luna pe fiecare cont, adica aproximativ 2000-2400 lei pe luna, directorul meu zonal, vazand sumele colosale si beneficiile pe care le aduc firmei, mi-a impus sa ii dau ei banii sa plateasca direct la sucursala oriflame pentru a nu aparea probleme, zis si facut. A mers o data, a mers de doua ori, a treia oara, i-am dat banii si duduita a plecat in luna de miere cu sotul si cu copilul, cum era si logic, oriflame m-a penalizat pe mine si tragea de mine sa achit suma respectiva, eu mergand la firma si explicand faptul ca banii sunt la director, nimeni nu mi-a dat crezare, am sunat-o pe duduia, nu mi-a raspuns la telefon dimp de 3 saptamani, cand a venit in tara, am mers sa vorbesc cu ea si i-am explicat cele intamplate, mi-a spus ca se va rezolva in cateva zile, am asteptat aproape o saptamana, timp in care imi veneau plicuri de la firme de recuperari, am mers iar sa o consult iar duduia spunandu-mi ca trebuie sa achit din nou facturile, deoarece s-a produs o eroare, nu am inteles ce fel de eroare, cand vine vorba de o asa suma, asta se intampla in anul 2013. Doi ani de zile, am tras de ea pentru a rezolva problema, iar luna trecuta imi afirma faptul ca nu i-am dat nici un ban, si daca i-am dat sa-i arat o dovada, oriflame ma preseaza tot pe mine iar ea nu recunoaste. Sincer sa fiu aveam un profit extraordinar in urma achitarii facturilor, si as vrea sa reiau activitatea dar oriflame imi interzice. Help pls!

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu poti dovedi ca i-ai dat respectivei banii si ea nu recunoaste, n-ai ce face, esti bun de plata. Stii cum se spune: "Cine nu deschide ochii, deschide punga", ca sa nu-ti spun de alta mai dura.
Daca poti dovedi atunci poti s-o dai in judecata.

| Radu284 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Aia cu cine nu beleste ochii, ii se intampla lucruri naspa? happy

| Ioandelasal a răspuns (pentru Radu284):

Nu, aia cu se plateste.

| Sk_Alex_1995 explică (pentru Ioandelasal):

Am dovada pe camerele de la dispensar, care, la cererea politiei sau a instantei pot fi scoase.

| Radu284 a răspuns (pentru Sk_Alex_1995):

Pai ideea e ca ar fi trebuit sa fi cerut inregistrarile atunci. Acum nu cred ca o sa le mai aiba.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Sk_Alex_1995):

Si camerele au inregistrat cand i-ai dat banii iar inregistrarile s-au pastrat pana acum? Ma indoiesc de ambele.

| AvalohAlyn a răspuns:

Fa rost de probele de care ai zis ca ele exista si da-o in judecata pe duduie.Nu numai ca va trebui sa plateasca ea suma, va face poate si inchisoare.

Oricum, inca o dovada clara ca nu trebuie sa ai incredere in oameni..de niciun fel..in afara de familie.

| Radu284 a răspuns:

Nu stiu de ce te referi la sume de 2000 lei (20 milioane) ca fiind colosale. Mai ales ca nu toti banii reprezinta profit.

Oricum, nu inteleg de ce i-ai dar ei banii. Ea ce ti-a oferit la schimb?

| Teo_Robert_1997 a răspuns:

Salut cred ca te-as putea ajuta, ma numesc Robert si fac Oriflame de 6 ani suna-ma pe nr de tel. 0766.233.962, daca iti apare ca am telu inchis reincearca peste putin timp. Si voi incerca sa te ajut cu aceasta problema pentru ca nici mie nu mi-ar place sa fiu in aceasta situatie.

Astept sa ma suni!

| AquaBlue97 a răspuns:

Ma ai ceva in cap, se numeste creier, ar fi ok daca l-ai folosi... nu te supara ca iti spun.

Nu poti dovedi ca i-ai dat banii, esti bun de plata

| Sk_Alex_1995 explică:

Să dau de la mine 2 355 lei? laughing e o gluma?

| Sk_Alex_1995 explică:

Pot dovedi, tipa e asistenta medicala, și i am dat banii în incinta dispensarului, unde sunt camere de supraveghere. Dar totuși, mi am pus încrederea ca este director și nu era prima oara când ii dădeam banii.

| Sk_Alex_1995 explică:

Deoarece, a spus ca ii este frica sa lase un reprezentant cu asemenea sume, și pentru a nu se întâmplă o greșeală, sa ii dau ei banii pentru a plăti direct la sucursala ing oriflame