| Adonys43 a întrebat:

Salutare!
Un amic de al meu a inselat practic 4 persoane, prejudiciul total ar fi 2500 euro.
Ideea este ca persoanele respective nu stiu inca acest lucru,dar el se teme ca in lunile care urmeaza va trebui sa restituie suma,iar dupa spusele sale, ar fi cam dificil.
Bun, el nu a inselat prin olx sau mai stiu eu ce, pur si simplu le-a promis oamenilor ca daca nu reuseste sa finalizeze proiectele, le va restitui sumele de bani date ca avans.
Intrebarea este, daca amicul meu nu reuseste sa restituie suma, mai departe actionandu-se in instanta, fiind prima lui abatere penala(mentionez ca pana acum a avut o singura amenda si aia a platit-o a doua zi), la cati ani de inchisoare s-ar incadra?
Va rog sa imi raspundeti sincer pentru ca eu fac tot posibilul sa il ajut sa restituie banii.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului penal, citez:
„ART.244. Înşelăciunea
(1) Inducerea în eroare a unei persoane prin prezentarea ca adevărată a unei fapte mincinoase sau ca mincinoasă a unei fapte adevărate, în scopul de a obţine pentru sine sau pentru altul un folos patrimonial injust şi dacă s-a pricinuit o pagubă, se pedepseşte cu închisoarea de la 6 luni la 3 ani.
(2)Înşelăciunea săvârşită prin folosirea de nume sau calităţi mincinoase ori de alte mijloace frauduloase se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani. Dacă mijlocul fraudulos constituie prin el însuşi o infracţiune, se aplică regulile privind concursul de infracţiuni.
(3) Împăcarea înlătură răspunderea penală."

| Violleta2022 a răspuns:

Fiind vorba de inselarea nu unei singure persoane, ci a mai multora, fiind premeditata, poate face inchisoare pana la 5 ani.

| doctorandus a răspuns:

Hmm... dacă nu a muncit deloc la proiectele respective este penal. Dacă a depus eforturi cinstite este un litigiu în drept civil, iar Poliția nu se bagă.

| Adonys43 explică (pentru doctorandus):

A muncit la intocmirea documentelor necesare, insa nu a mai reusit sa depuna asa cum doreau clientii dosarele, fiind vorba de obtinerea fondurilor europene, se tot amanau programele si acum clientii il tot suna sa vada ce se intampla cu proiectele, desii le-a explicat la inceput ca poate dura 30-60 de zile sa obtina un raspuns, dar la cum merg treburile in Ro, stim cu totii ca poate dura si 6 luni - 1 an de zile, deci nu stiu ce sa cred

| cristimihailov a răspuns:

Si nu il indemni sa dea o tura prin UK?

| Adonys43 explică (pentru cristimihailov):

laughing
Daca ar merge asa usor..nu as vrea sa se ajunga la "fuga"