| MagicSmile7 a întrebat:

Vreau să vă întreb: Este bine pentru o țară, membră în Uniunea Europeană, dar care are economia slabă, cum ar fi România, să treacă de la moneda națională la Euro? happy

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este tocmai bine, atata timp cat este o diferenta mare de productivitate intre noi si tarile avansate din UE.

| doctorandus a răspuns:

Dom'le, nu se stie, economia nu este o stiinta exacta.

| Kaℓi a răspuns:

Nu. Sunt tari care o duc mai bine si regreta trecerea la euro.

Ma bucur sa te "revad" happy

| MagicSmile7 explică (pentru Kaℓi):

Kali! Chiar mă gândeam dacă mai activează cineva pe TPU dintre cei mai "vechi". Mă bucur și eu să te revăd! happy

| Kaℓi a răspuns (pentru MagicSmile7):

Nu stiu cine mai e dintre cei vechi pe aici happy eu sunt in trecere, ca sa zic asa...

| untu a răspuns:

Nu cred ca este bine! Romania trebuie sa faca niste progrese mari ca sa ajunga la locul cuvenit!

| pufulescu a răspuns:

Ai pus o intrebare foarte grea fiindca teoretic este bine, practic este un dezastru.
Teoretic da, ar trebui maine sa trecem la euro fiindca produsele noastre s-ar vinde la preturi mari pe acea piata, salariile ar creste ca Fat-Frumos din poveste, etc etc!
Practic... ar fi si va fi un dezastru! Oamenii din tarile care au trecut la euro acuza scaderea puterii de cumparare fata de fosta moneda ( DM sau franc ), se vaita de cresteri aiuritoare ale preturilor ( toate, de la chirii pana la tigari si carne ) si afirma in cor ca " era mai bine inainte ". Plus ca sa mai punem la socoteala si lacomia nemasurata a patronilor romani care nu vor creste salariile in vecii vecilor amin si lacomia firmelor straine care controleaza serviciile publice ( apa, curent ) si obligatoriu vor alinia preturile cu cele din Vest... raspunsul va fi " sa nu trecem la euro ".