| Andrei9716 a întrebat:

Salutari, daca am doar 3 luni de munca cu contract pot scoate din Banca?

21 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Da, poti scoate salariul sau alti bani ce ai depus in conturile tale.

| Violleta2022 a răspuns:

Ce sa scoti din banca?
Daca ai cont bancar si DEBIT card legat de el, unde iti intra salariul, poti sa scoti pana golesti contul, ca doar nu cheltui banii bancii, ci salariul tau.

| Andrei9716 explică (pentru Violleta2022):

Ma refeream daca pot face un împrumut

| Violleta2022 a răspuns (pentru Andrei9716):

Nu, nu poti face un imprumut bancar, daca nu ai minim 6 luni lucrate si esti pe contract de munca permanent.
Unele banci cer chiar 12 luni.

| Andrei9716 explică (pentru Violleta2022):

Tin sa mentionez ca e primul loc de munca cu contract

| Violleta2022 a răspuns (pentru Andrei9716):

Nu are importanta ca-i primul job sau al 10-lea, ei iti cer sa ai minim 6 lucrate (sau 12 luni, la unele banci), la acest loc de munca si sa ai contract PERMANENT de lucru (nu ocazional, temporar sau part time).

| Andrei9716 explică (pentru Violleta2022):

Deci esti sigura ca nu pot scoate nu? Si daca as putea pot fara girant?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Andrei9716):

Sunt foarte sigura!
Nici o banca nu risca sa-ti dea credit maine, daca poti fii dat afara, iar ei nu-si pot recupera banii.
Nu poti face imprumut nici cu girant si nici fara girant, ca nu ai minim 6 luni lucrate.
Astea sunt conditiile obligatorii si eliminatorii.
Dar intra intr-o banca sau mai ulte cere relatii, sa te convingi. Nu te costa nimic intrebatul!
Vezi ca, multe banci nici nu discuta, daca nu ai deja 12 luni lucrate.

| Andrei9716 explică (pentru Violleta2022):

Eu am contract nedeterminat cu 3 luni de proba. Fac 3 luni de proba acum pe 21 și ma gândeam sa ma duc sa scot bani vreo 300 de milioane sau 250

| Violleta2022 a răspuns (pentru Andrei9716):

300 milioane?
Isuse, dar tu ce salariu ai, de te gandesti sa scoti atata banet?
Cate sute de ani ajungi sa platesti banii imprumutati, daca ai un salariu de 2000-3000 lei?
Vrei sa cumperi vreun palat, sau vreo nava de croziera?

| Andrei9716 explică (pentru Violleta2022):

Ce ti se pare asa mult 30 000 de lei?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Andrei9716):

Intial ai spus 300 milioane, nu 30.000 lei

| Andrei9716 explică (pentru Violleta2022):

Nu stiu cine isi permite sa scoată 300 milioane de lei noi

| Violleta2022 a răspuns (pentru Andrei9716):

Pai, chiar tu ai fost cel care a mentionat suma de 300 milioane!
Cum banii s-au schimbat de 10 ani, nu mi-am imaginat ca te referi la banii vechi, ca aia nu mai sunt in circulatie de atat amar de vreme.

| Andrei9716 explică (pentru Violleta2022):

Ok

| anonimg a răspuns:

Sfatul meu este să nu te încurci cu banca.
Este spre binele tău să te înveți să strângi bani pentru un lucru.
Mai mult, la bancă ajungi să plătești dublu banii împrumutați; și nu poți ști niciodată când vei rămâne fără serviciu.
Deci ascultă sfatul meu: fără bancă, și fără rate.

| Frank51 a răspuns:

Nu. Trebuie sa ai minim 6 luni la primul loc de munca, si minim 3 luni de la al doilea incolo.

| Andrei9716 explică (pentru Frank51):

Si daca e primul loc de munca? Unde am 3 luni doar? Nu merge deloc?

| Bizon95 a răspuns:

Fiecare banca are regulile proprii
deci, cea mai buna solutie e sa iei bancile la rand si sa dai telefoane!

insa cu girant CARE E DE ASEMENEA VERIFICAT, CA SI CUM EL AR FACE IMPRUMUTUL, atunci cred ca cam orice banca iti da imprumutul pentru ca, daca tu nu platesti, or sa il execute pe el, deci riscul e diminuat din punctul lor de vedere

| Goete a răspuns:

Nu trebuie sa platesti pentru a pune intrebarea asta la Banca

| adryang78 a răspuns:

Depinde de bancă. Unele pretind 6 luni vechime, dar majoritatea doar 3.
În principiu ar trebui să poți face credit.