| RoCosmin a întrebat:

Saluut!
Voiam să vă întreb, dacă în cazul în care sunt elev la o școală postliceala, de stat, iar eu, împreună cu mama mea, am primit separat pensii de urmaș, în urma decesului tatălui meu până acum și eu mă angajez într-o firmă, mai primesc pensia mea de urmaș?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dupa angajare si fiindca ai depasit varsta de 16 ani nu mai primesti pensie de urmas. Aceasta se primeste doar pana la terminarea scolii.
Daca te angajezi pe perioada cat faci scoala (desi nu prea vad cum poti face asta, cu exceptia vacantelor) atunci vei primi pensia de urmas.

| Bondarel99 a răspuns:

Legea 263/2010 spune:
Art. 84
Copiii au dreptul la pensie de urmas:
a) pana la varsta de 16 ani;
b) daca isi continua studiile intr-o forma de invatamant organizata potrivit legii, pana la terminarea acestora, fara a depasi varsta de 26 de ani;
c) pe toata durata invaliditatii de orice grad, daca aceasta s-a ivit in perioada in care se aflau in una dintre situatiile prevazute la lit. a) sau b).

Da, pana la terminarea școlii. Asta dacă nu ai împlinit 26 ani.