| RoxanaGhost a întrebat:

Bună tuturor! Eu am pensie de urmaș de pe urma tatălui meu(pensia e aproximativ 800 de lei). Dacă m-aș angaja cu contract de muncă,aș pierde pensia sau aș putea sa o primesc in continuare(având în vedere ca eu continui studiile, sunt la o școală postliceală de asistente)? Cineva mi-ar fi zis că nu.Am sunat la casa de pensii insa nu mi-au dat un raspuns concret.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te poti angaa deoarece, in situatia ta, nu pierzi pensia, daca nu ai peste 26 de ani, avand in vedere prevederile L.263/2010, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.84.Copiii au dreptul la pensie de urmaş:
a) până la vârsta de 16 ani;
b) dacă îşi continuă studiile într-o formă de învăţământ organizată potrivit legii, până la terminarea acestora, fără a depăşi vârsta de 26 de ani;
c) pe toată durata invalidităţii de orice grad, dacă aceasta s-a ivit în perioada în care se aflau în una dintre situaţiile prevăzute la lit. a) sau b).
ART. 118.(1)În sistemul public de pensii pot cumula pensia cu venituri realizate din activităţi dependente, aşa cum sunt reglementate de Codul fiscal, indiferent de nivelul acestora, următoarele categorii de pensionari:
d) copiii, pensionari de urmaş, prevăzuţi la art. 84 lit. a) şi b)."

| zilog a răspuns (pentru Ioandelasal):

Vreau să învăț și eu atâtea legi câte stii tu

| Ioandelasal a răspuns (pentru zilog):

Ti-ar lua foarte mult timp, mie mi-au trebui cativa zeci de ani, dupa ce am facut facultatea de drept, avand in vedere ca legile se schimba destul de des.

| zilog a răspuns (pentru Ioandelasal):

Măcar cele esențiale cum ar fi să merg pe spațiul internațional să îmi fac și eu țărișoara mea care să fie recunoscută de alte 3 state ca să îmi pot face propriul meu registru al comerțului unde să pot înființa firme sau unde să pot ofer sertare cu adrese pentru contabili care să își țină firemele lor de contabilitate la adresele poștale oferite de o firmă de avocatura si contabilitate
pentru ca să îșî poată plăti impozitel pe vaporul meu
eu le cer doar 0, 1% din valorare facturilor pe care ei le emit.
asa sa am si eu bani de servere șî o viață bună

Sunt multe lucruri care te scapă de belele dacă stii legi DE EXEMPLU AM FOST SECHESTRAT PE DOMENIUL PUBLIC
și când a venit poliția ăia care m-au sechestrat tot susțineau că era pe propietate privata
iar eu am venit și le-am explicat ce înseamnă propietatea privata
ca trebuie să fie îngrădită... să scrie propietate privata...

mi-ar face plă cere să învăț măcar minimum de lucruri legi drept international pentru ca eu circul foarte des in tot felul de țări ciudate
UKRAINA
ELVETIA
Moldova Rusia
și poate ca am de gând să calc chiar si prin state arabe cum ar fi Azerbaigian la vară vreau să îmi fac vacanța la ei

| Ioandelasal a răspuns (pentru zilog):

Este si mai greu ce vrei tu, ar trebui sa cunosti legi din mai multe tari.
Eu nu stiu legi straine, toata viata activa am avut nevoie doar de legislatia romana si nici pe aceasta nu o stiu complet.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ți-a răspuns Ventrue bine.

| Wr3nch a răspuns:

Te poti angaja linistita.
''Veniturile de natură salarială se pot cumula cu pensia de urmaş în cazul copiilor fără nicio condiţionare: „Începând cu 1 ianuarie 2011, copiii, beneficiari ai unei pensii de urmaş, pot cumula pensia cu venituri provenite din situaţii pentru care asigurarea este obligatorie, indiferent de nivelul acestora", potrivit art. 118 din Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice.''