| anonim_4396 a întrebat:

Sanctiunile si sabotajul nu i-au putut opri. Nici amenintarile sau hotararile legislative. Liderii iranieni au declarat ca nu renunta la programul nuclear. Conform rapoartelor, Iranul detine uraniu imbogatit indeajuns pentru cel putin patru bombe nucleare. Daca nu se produc schimbari, vecinii Iranului sunt amenintati.

Fostul analist la Pentagon, Harold Rhode spune ca armele nucleare vor permite Iranului sa isi domine vecinii si sa stabileasca pretul mondial al petrolului. „Cred ca Arabia Saudita, care este condusa de musulmani suniti, avand o majoritate sunita si wahabita, si care este o tara ultraconservatoare, este intr-un pericol mai mare decat America, Israel sau Europa. Sauditii si alte natiuni care aprovizioneaza lumea cu petrol si gaze naturale vor trebui sa se supuna dictaturii regimului de la Teheran."

Liderii iranieni apeleaza la fortele extremiste care au ajuns la putere datorita asa-numitei Primaveri Arabe. Ei cheama lumea araba sa se uneasca pentru confruntarea finala cu Israelul si Occidentul. Armele nucleare ar putea fi forta care sa declanseze aceasta confruntare. Umbrela nucleara a Iranului ar putea proteja gruparile teroriste Hamas din Gaza si Hezbollah din Libanul de Sud. Teama de represalii nucleare ar putea obliga Israelul sa se gandeasca de doua ori inainte sa raspunda atacurilor din partea Iranului.

Iranul va folosi bomba atomica ca sa ajunga dincolo de Orientul Mijlociu. Iranienii au rachete care pot ajunge in Europa, iar acum lucreaza la rachete care sa ajunga si in Statele Unite. Fiind vizati, liderii Occidentali ar putea fi obligati sa fie mai blanzi cu Teheranul.

Unii au spus ca Iranul vrea arme nucleare doar ca sa-si sperie dusmanii, si ca nu le vor folosi. Totusi, liderii iranieni spun ca venirea Mesiei Islamului, cunoscut sub numele de Mahdi, sau Cel de-al 12-lea Imam, este aproape. in viziunea lor, ei ii pot grabi venirea folosind arme nucleare impotriva Israelului, sau a Occidentului.

„Mahdi va veni si ii va salva. Deci, atacul si conflagratia ar putea grabi venirea lui."

„In mod cert, programul nuclear este strans legat de perspectiva lor mesianica", a spus expertul in Iran, Michael Ledeen. El a adaugat ca liderii iranieni au amenintat sa distruga America si Israelul si ca trebuie sa ii credem pe cuvant. El a mai spus ca Occidentul a ignorat afirmatiile lui Hitler si a altor tirani ai secolului 20 si a platit un pret foarte mare. „Occidentalii nu au crezut ca ei vorbesc serios, dar au vorbit serios si au trecut la fapte. Orice lider prudent trebuie sa stie ca ei vorbesc serios si ca vor trece si la fapte."

Va folosi Iranul armele nucleare?

http://www.youtube.com/watch?v=RmJ6bYxIXb0&feature=playe r_embedded

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu prea cred ca le-ar folosi, deoarece ar putea sa dispara ca stat si popor. Nu vorbesc de arsenalul nuclear american, englez, francez si rusesc, dar Israelul are cu mult mai multe arme nucleare decat Iranul, recent am citit ca ar avea cca 200 si cred ca le-ar folosi fara ezitare, daca ar fi atacat. Numai bine!

4 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Poate fi totusi o tactica de atac cum au fost si armele biologice in Irak.Si Iranul e cu petrolul in fapt, de ce sa n-o recunoastem?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu.

| 4inel a răspuns:

Dupa cate se cunoaste Israel este cred cel mai tare in domeniu. Altfel de mult ar fi fost inghititi.
Eu ma bazez pe doua versete din Scriptura care sunt ca o promisiune facuta lui Israel.
Isaia 54:16 „Iata, Eu am facut pe mesterul, care sufla carbunii in foc, si face o arma dupa mestesugul lui. Dar tot Eu am facut si pe nimicitor ca s-o sfarime.
Isaia 54:17 Orice arma faurita impotriva ta va fi fara putere; si pe orice limba care se va ridica la judecata impotriva ta, o vei osandi. Aceasta este mostenirea robilor Domnului, asa este mantuirea care le vine de la Mine, zice Domnul."

| EmaS a răspuns (pentru 4inel):

S-ar putea sa fie vorba despre ceea ce este scris in Zaharia14?
Picioarele Lui vor sta în ziua aceea pe Muntele Măslinilor, care este în faţa Ierusalimului, spre răsărit; Muntele Măslinilor se va despica la mijloc, spre răsărit şi spre apus, şi se va face o vale foarte mare: jumătate din munte se va trage înapoi spre miazănoapte, iar jumătate, spre miazăzi.