| danynyo a întrebat:

Se poate lua prenatal daca esti la scoala? detaliat

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a obtine acest concediu si indemnizatia pentru el este necesar sa ai stagiu de cotizare, ori nu cred ca ai acest stagiu. Pentru cei care nu au lucrat acest stagiu poate fi constituit si din perioada studiilor universitare, cu conditia absolvirii acestora, conform OUG nr.158/2005, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(3) Se asimileazã stagiului de cotizare în sistemul de asigurãri sociale de sãnãtate şi perioadele în care asiguratul:
b) a urmat cursurile de zi ale învãţãmântului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normalã a studiilor respective, cu condiţia absolvirii acestora;
(4) Perioadele prevãzute la alin. (2) şi (3) se asimileazã stagiului de cotizare numai dacã în aceste perioade asiguratul nu a realizat stagii de cotizare în înţelesul prevederilor prezentei ordonanţe de urgenţã."

12 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Si somaj, eventual? Si ajutor social? Si un premiu de 20.000 EUR pentru nu ai stiut sa te protejezi?

| express11 a răspuns (pentru KodrutZ):

Asa-i ca altceva nu stiu...decat sex.vai de mama lor!

| express11 a răspuns:

Da,si se pune si liceul, cu bac.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Prenatalul este un concediu dat unui angajat.

esti insarcinata la scoala, concediul e ultima problema pe lista

| KodrutZ a răspuns (pentru suntserios):

Nu conteaza cum se cheama, breh. Ei s-au babardit, a ramas cu burta la gura si acuma vrea sa ii dea statu'! Daca nu voteaza acuma, no problem, la urmatoarele alegeri sigur o sa voteze cu ponta si criminalii aia din psd, ca aia dau pomeni celor saraci cu duhul.

| suntserios a răspuns (pentru KodrutZ):

Da fi si tu mai optimist, poate la urmatoarele alegeri nu mai candideaza Ponta

| KodrutZ a răspuns (pentru suntserios):

Optimist se cheama sa nu mai candideze la astea. Sa vina UE-ul si sa ii dea peste bot ca e un plagiator si un curvar si un mincinos nenorocit. A, da, iar dreptul de vot sa fie retras analfabetilor si alcoolicilor.

| suntserios a răspuns (pentru KodrutZ):

Un test de IQ inainte de vot, ca un fel de captcha cand iti faci cont pe vreun site.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Numai daca esti angajata a scolii...

| danynyo explică:

Sigur,de mare ajutor ati fost era o intrebare simpla cu da sau nu.
Daca da ce trebuie sa fac.

| KodrutZ a răspuns (pentru danynyo):

CASTREAZA-TE! Daca dupa toate raspunsurile astea de mai sus tu tot nu ai inteles care e raspunsul la intrebarea ta, e clar: amice, ESTI IDIOT!

| Coomoraru a răspuns:

Vai, ce oameni destepti sunteti voi? Da, minorele care raman insarcinate si frecventeaza scoala fara nici un fel de intrerupere pot primi prenatal, pentru a si putea continua studiile. Cel putin dupa 6 ani v-ati dovedit a fii niste impertinenti. Vi s-a cerut o informatie, nu parerea. Acrituri ce sunteti.